Day: October 22, 2018

Karvani i emigrantëve, Trump hakmerret, ndërpret ndihmat për 3 shtete
Bota

Karvani i emigrantëve, Trump hakmerret, ndërpret ndihmat për 3 shtete

Presidenti Donald Trump tha se SHBA do të fillojnë të ndërpresin ose të pakësojnë ndjeshëm ndihmat për Guatemalën, Hondurasin dhe El Salvadorin, pasi këto vende nuk ishin në gjendje të ndalonin emigrantët të largoheshin nga vendi për të hyrë “në mënyrë të paligjshme” në SHBA. Mijëra emigrantë, shumica nga Hondurasi, […]

Vritet një ushtar i NATO-s në Afganistan; plagosen 2 të tjerë
Bota

Vritet një ushtar i NATO-s në Afganistan; plagosen 2 të tjerë

Një ushtar i NATO-s është vrarë dhe 2 të tjerë janë plagosur si pasojë e një sulmi në Afganistan. NATO nuk e ka bërë publike identitetin e tre ushtarëve, por konfirmohet se nuk janë amerikanë. “Raportet fillestare tregojnë se sulmi u krye nga një anëtar i forcave afgane të sigurisë”, […]

Australia u kërkon falje viktimave të abuzimit seksual
Bota

Australia u kërkon falje viktimave të abuzimit seksual

Kryeministri australian, Scott Morrison u ka kërkuar falje publikisht viktimave që kanë qenë pre e abuzimit seksual institucional, duke shënuar kështu herën e dytë nga viti 2008 që një zyrtar i lartë ka vepruar kështu. Ky hap i Morrisonit është marrë pas hetimeve pesëvjeçare lidhur me abuzimet seksuale në të […]

“Fëmijët kanë nevojë për mikrobe, forcojnë imunitetin”
Ndryshe

“Fëmijët kanë nevojë për mikrobe, forcojnë imunitetin”

Fëmijët kanë nevojë për mikrobe. Studimet tregojnë se mikrobet janë të rëndësishme, pasi në të kundërt fëmijët nuk mund të kenë imunitet. Ekspertët theksojnë se ky ekzagjerim në pastërti kontribuon në një sërë kushtesh kronike që variojnë nga alergjitë në obezitet. Ata bëjnë thirrje që të vegjlit të lihen të […]

Tërheqja e SHBA nga pakti bërthamor, Rusia: Hap i rrezikshëm, ka pasoja!
Bota

Tërheqja e SHBA nga pakti bërthamor, Rusia: Hap i rrezikshëm, ka pasoja!

Rusia ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit amerikan Donald Trump, për tërheqje nga traktati bërthamor. Trump ka akuzuar Rusinë se ka shkelur traktatin bërthamor, sipas të cilit nuk lejohet përdorimi dhe transportimi i armëve raketore. Zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov, e ka quajtur këtë hap të rrezikshëm. “Ky hap […]

Ja çfarë thonë yjet për raportin dhe stilin tuaj të seksit
Ndryshe

Ja çfarë thonë yjet për raportin dhe stilin tuaj të seksit

Disa besojnë se shenja e horoskopit mund të thotë shumë për personalitetin. Më parë, ne zbuluam se njerëzit e lindur në këto muaj konsiderohen si më inteligjentët dhe në shtator, ekspertët shpjeguan se horoskopi ju tregon se sa sukses do të keni në karrierën tuaj. Pra, çfarë tjetër mund të […]

Përmbyset ngjarja, Arabia Saudite e pranon: Gazetari u vra në ambasadë
Bota

Përmbyset ngjarja, Arabia Saudite e pranon: Gazetari u vra në ambasadë

Pas shumë polemikave dhe akuzave se Rijadi zyrtar dërgoi në Turqi “grupin e vdekjes” prej 15 agjentësh për të vrarë gazetarin saudit Jamal Khashoggi, vetë Arabia Saudite është tërhequr duke pranuar se njeriu i medias është vrarë. Por në reagimin e Rijadit fajësohet një “operacion mashtrues” për një vrasje që […]