Bota

ISIS shënjestron Barron Trump, fotoja në një chat xhihadist
Bota

ISIS shënjestron Barron Trump, fotoja në një chat xhihadist

burimet e mediave të huaja të 12 nëntorit, sipas të cilave Barron Trump është në rrezik për shkak të një kërcënimi nga ISIS-i. Lajmi bëhet i ditur edhe nga “Site Intelligence Group”, kanali që monitoron aktivitetin ‘online’ të organizatave terroriste. Në një chat xhihadist është duke qarkulluar fotoja e djalit […]

Corleone, në tokën e mafies. Nuk jemi të gjithë mafiozë
Bota

Corleone, në tokën e mafies. Nuk jemi të gjithë mafiozë

Corleone, një qytezë me 11 mijë banorë në Siçili, u bë e njohur fillimisht prej romanit të Mario Puzzos, ku personazhi kryesor quhej Majkëll Corleone. Romani u bë film, dhe filmi i Kopolës u bë kult. Në vitet ’80-’90 Korleone u bë e famshme si vendlindja e Toto Riinës dhe […]

Qëllohet nga kolegët ushtari i Koresë së Veriut (Video)
Bota

Qëllohet nga kolegët ushtari i Koresë së Veriut (Video)

Një Ushtar koreanoverior kaloi kufirin për në Korenë e Jugut, mes plumbave të ushtarëve të tjerë që e qëllonin për ta vrarë. Videoja është publikuar nga Komanda e Kombeve të Bashkuara. Një ushtar në Korenë e Veriut ka kaluar kufirin për në Korenë e Jugut, por është qëlluar menjëherë nga […]

Rrëzohet një aeroplan ushtarak amerikan, shpëtojnë 8 vetë
Bota

Rrëzohet një aeroplan ushtarak amerikan, shpëtojnë 8 vetë

Tetë vetë që ishin në një aeroplan të Marinës amerikane, i cili është përplasur sot në Paqësor, janë gjetur dhe janë në gjendje të mirë shëndetësore, derisa vazhdon kërkimi për tre personat e tjerë, që konsiderohen të zhdukur, ka njoftuar Marina e Shteteve të Bashkuara. Në rrjetin Twitter, Marina amerikane […]

U rrëzua një aeroplan ushtarak amerikan, shpëtojnë 8 vetë
Bota

U rrëzua një aeroplan ushtarak amerikan, shpëtojnë 8 vetë

Tetë vetë që ishin në një aeroplan të Marinës amerikane, i cili është përplasur sot në Paqësor, janë gjetur dhe janë në gjendje të mirë shëndetësore, derisa vazhdon kërkimi për tre personat e tjerë, që konsiderohen të zhdukur, ka njoftuar Marina e Shteteve të Bashkuara. Në rrjetin Twitter, Marina amerikane […]

I akuzuari për sulmin në Nju Jork mund të dënohet me vdekje
Bota

I akuzuari për sulmin në Nju Jork mund të dënohet me vdekje

Një gjykatë e lartë në SHBA, ka ngritur 22 akuza kundër imingrantit uzbek, i akuzuar për vrasjes e tetë personave gjatë sulmit me kamion në Nju Jork dhe mbështetje të grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS). Në një aktakuzë të zgjeruar, Syfullo Saipov, 29- vjeçar, është akuzuar për tetë vrasje dhe […]

“Kasapi i Bosnjës” dënohet më burgim të përjetshëm
Bota

“Kasapi i Bosnjës” dënohet më burgim të përjetshëm

Gjykata e Kombeve të Bashkuara për krime lufte në hapësirat e ish Jugosllavisë, e shpalli fajtor dhe e dënoi me burgim të përjetshëm ish-komandantin e serbëve të Bosnjës, Ratko Mladiç, nën akuzat për gjenocid, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Ratko Mladiç, ishte akuzuar në vitin 1995 së bashku me […]

Trump dhe Putin bisedojnë për paqen në Siri dhe Ukrainë
Bota

Trump dhe Putin bisedojnë për paqen në Siri dhe Ukrainë

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka biseduar përmes telefonit me homologun e tij rus, Vladimir Putin, ku mes tjerash ata kanë folur për nevojën e paqes në Siri dhe Ukrainë, njofton Shtëpia e Bardhë. Sipas Shtëpisë së Bardhë, Trump dhe Putin diskutuan po ashtu për ringjalljen e bisedimeve të Kombeve të […]

Sot pritet të shpallet vendimi për Ratko Mlladiçin
Bota

Sot pritet të shpallet vendimi për Ratko Mlladiçin

AppleMark Tribunali për krime të luftës i Kombeve të Bashkuara, sot do të shpall gjykimin për ish-komandantin e forcave serbe të Bosnjës, Ratko Mlladiç. I njohur si “Kasapi i Bosnjës”, Mlladiç është i akuzuar për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime të luftës, derisa pritet që vendimi të jetë dënim […]

Akuza për ngacmime seksuale, CBS pezullon gazetarin veteran Charlie Rose
Bota

Akuza për ngacmime seksuale, CBS pezullon gazetarin veteran Charlie Rose

Rrjeti televiziv CBS këtu në Shtetet e Bashkuara ka pezulluar gazetarin veteran Charlie Rose, pas akuzave kundër tij për sjellje të papërshtatshme seksuale. Akuzat nga tetë gra që kanë punuar ose kanë kërkuar punë në stafin e tij u bënë publike nga gazeta ‘The Washington Post’. Përveç rrjetit CBS, edhe rrjeti […]