Bota

Panik në Dortmund, 7 të plagosur në parkun e Krishtlindjeve (VIDEO)
Bota

Panik në Dortmund, 7 të plagosur në parkun e Krishtlindjeve (VIDEO)

Policia gjermane ka arrestuar katër adoleshentë të cilët vendosën në panik qindra njerëz në qendrën tregtare Thier-Galerie në Dortmund, pasi hodhën fishekzjarrë dhe ia mbathën me vrap. Shtatë persona mbetën të plagosur nga kaosi dhe rrëmuja që u krijua. Qendra tregtare, e vendosur në qendër të qytetit dhe në afërsi […]

Juncker e tepron me sjelljen me femrat në samitin e BE (VIDEO)
Bota

Juncker e tepron me sjelljen me femrat në samitin e BE (VIDEO)

Nuk kanë të ndalur skenat epike të Presidentit të KE-së, Jean Claude Juncker në samitet e BE-së, teksa shpesh është akuzuar se ka shkuar i dehur në takimet me liderët e unionit. Në samitin që u zhvillua ditën e djeshme, Juncker ka “lënë nam”, duke u bërë kryefjalë e mediave […]

Kurdët në Manxhib, Erdogan: SHBA të ndërhyjë ose do t’i spastrojmë
Bota

Kurdët në Manxhib, Erdogan: SHBA të ndërhyjë ose do t’i spastrojmë

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan ka thënë se SHBA-të duhet t’i largojnë trupat kurde nga qyteti i Manbixhit, në Siri, përndryshe forcat turke do tëfuten në veprim dhe do t’i spastrojnë. Erdogan është shprehur publikisht se SHBA-të, të cilat mbështesin kurdët në veri-lindje të Sirisë, nuk po e mbajnë fjalën […]

Turqia do vazhdojë sulmet ndaj kurdëve në Irak
Bota

Turqia do vazhdojë sulmet ndaj kurdëve në Irak

Turqia do të vazhdojë me sulmet ndaj luftëtarëve kurdë në veri të Irakut. Kjo wshtw bwrw e ditur nga ministria e Jashtme turke, një ditë pasi Bagdadi zyrtar tha se Turqia ka shkelur sovranitetin e shtetit. Ushtria turke tha të premten se ka vrarë tetë militantë kurdë. Turqia rregullisht sulmon […]

Marrëveshja për “Brexit” mbetet pezull, asnjë shenjë për rinegociim
Bota

Marrëveshja për “Brexit” mbetet pezull, asnjë shenjë për rinegociim

Edhe pse kanë mbetur pak kohë për largimin e Britanisë nga BE-ja, marrëveshja e Brexit-it ka mbetur pezull me rritje të thirrjeve për dalje pa marrëveshje të re, që do të çonte në shkëputjen e bashkëpunimit ekonomik, apo në një referendum të dytë. Kryeministrja britanike i mbijetoi një vote mosbesimi […]

Kisha ortodokse e Ukrainës shkëputet nga Rusia
Bota

Kisha ortodokse e Ukrainës shkëputet nga Rusia

Priftërinjtë ortodoksë ukrainas po mbajnë një sinod historik në katedralen e Shën Sofisë në Kiev për të krijuar një kishë të re kombëtare, e cila nuk do të ketë lidhje me Rusinë. Mbledhja e sotme pason një vendim historik nga Patriarkana e Konstandinopojës, për të hequr kishën ortodokse të Ukrainës […]

“Jelekët e Verdhë” sfidojnë Macron, mijëra protestues në rrugët e Francës
Bota

“Jelekët e Verdhë” sfidojnë Macron, mijëra protestues në rrugët e Francës

Mijëra protestues u mblodhën sërish sot tek Harku i Triumfit dhe marshuan drejt bulevardit të famshëm të Parisit, Champs Elysees. 69 mijë policë ishin mobilizuar sot në të gjithë Francën. Policia përdori sërish gazin lotsjellës në përpjekje për të ndalur marshimin e “jelekëve të verdhë”. Në Paris pati një prezencë […]

Australia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit
Bota

Australia njeh Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Australia zyrtare ka deklaruar se formalisht ka njohur qytetin perëndimor të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit, por se nuk do të zhvendosë ambasadën e vendit nga Tel Avivi menjëherë, tha kryeministri Scott Morrison. “Australia tani njeh Jerusalemin perëndimor si kryeqytet të Izraelit. Ne po punojmë që në të ardhmen ta […]

Gjykatësi federal thotë se Obamacare është jokushtetuese
Bota

Gjykatësi federal thotë se Obamacare është jokushtetuese

Një gjyqtar federal në Teksas, vendosi të premten se Akti Amerikan i Kujdesit Shëndetësor në Shtetet e Bashkuara, i njohur si Obamacare, është jokushtetues. Gjyqtari Reed O’Connor, pranoi se koalicioni i 20 shteteve vitin e kaluar për të ndryshuar Ligjin për sigurimin shëndetësor, zhvlerësoi Ligjin për Obamacare në përgjithësi. Koalicioni […]

Tu-160: bombarduesi bërthamor rus shqetëson Uashingtonin
Bota

Tu-160: bombarduesi bërthamor rus shqetëson Uashingtonin

Rusia ka zhvendosur në Venezuelë dy bombardues, të cilët mund të përdoren edhe për të lëshuar bombë atomike. Tupolev rusë për armikun e shpallur të Amerikës, Nicolas Maduro? Kjo ka nxitur kritika nga Uashingtoni. Selfie me një bombardues bërthamor për qejf? Shumë gazetarë të mediave shtetërore ruse erdhën të hënën […]