Bota

Francë, nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses!
Bota

Francë, nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses!

I ka drejtuar pistoletën me ajër të kompresuar në kokë mësueses së tij dhe e ka urdhëruar me ulërima: “Shkruaj që jam këtu”. Ndërsa një shok i tij është ngritur në këmbë për të bërë një gjest para ‘smartphone”-t, që po filmonte skenën. Këto imazhe tronditëse vijnë nga Franca: episodi […]

Francë, nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses! (Video)
Bota

Francë, nxënësi i vë pistoletën në kokë mësueses! (Video)

I ka drejtuar pistoletën me ajër të kompresuar në kokë mësueses së tij dhe e ka urdhëruar me ulërima: “Shkruaj që jam këtu”. Ndërsa një shok i tij është ngritur në këmbë për të bërë një gjest para ‘smartphone”-t, që po filmonte skenën. Këto imazhe tronditëse vijnë nga Franca: episodi […]

Afganistan, shpërthime të shumta pranë qendrave të votimit (Foto)
Bota

Afganistan, shpërthime të shumta pranë qendrave të votimit (Foto)

Shpërthime të shumta kanë ndodhur në disa zona pranë qendrave zgjedhore në Kabul, Afganistan, për zgjedhjet legjislative që po zhvillohen në vend. Ndërkohë, Ministria e Brendshme e Afganistanit ka urdhëruar vendosjen e 20 mijë njësive të tjera për mbrojtjen e qendrave zgjedhore, kështu që numri i ushtarëve dhe agjentëve të […]

Tragjedia hekurudhore në Indi, shkon në 60 numri i viktimave (Video)
Bota

Tragjedia hekurudhore në Indi, shkon në 60 numri i viktimave (Video)

Ka shkuar në 60 bilanci i viktimave të aksidentit të ndodhur mbrëmjen e djeshme, kur një tren është përplasur me një turmë njerëzish në pjesën veriore të Indisë. Njerëzit ishin mbledhur për të parë fishekzjarret gjatë një festivali fetar. Ngjarja u regjistrua në periferi të Amritsarit, një qytet në shtetin […]

“Khashoggi”, sauditët: Vdekja në konsullatë, pas një sherri!
Bota

“Khashoggi”, sauditët: Vdekja në konsullatë, pas një sherri!

Më shumë se dy javë pas zhdukjes së gazetarit e kritikut të regjimit, Xhamal Khashogi, Arabia Saudite konfirmoi zyrtarisht vdekjen e tij. Khashogi ka ndërruar jetë si pasojë e një grindjeje me grushte me disa persona në ndërtesën e konsullatës, raportoi agjencia shtetërore saudite e lajmeve, Spa. 18 qytetarë sauditë […]

SHBA-të anulojnë manovrat ushtarake me Korenë e Jugut
Bota

SHBA-të anulojnë manovrat ushtarake me Korenë e Jugut

Sipas një njoftimi të Pentagonit, SHBA dhe Koreja e Jugut anuluan përsëri të premten manovrat ushtarake mes tyre, të quajtura “Vigilant Ace”, në vijim të një tjetër përpjekjeje diplomatike. Zëdhënësja e Pentagonit, Dana White, tha se kjo masë po merrej me synimin për t’i dhënë procesit diplomatik “çdo mundësi që […]

Rrëzohet një helikopter i marinës amerikane
Bota

Rrëzohet një helikopter i marinës amerikane

Një helikopter i marinës amerikane u rrëzua të premten në kuvertën e fluturimit tëaeroplanmbajtëses amerikane “Ronald Reagan”, duke shkaktuar plagosjen e disamarinarëve. Në një deklaratë të flotës së 7-të të marinës thuhej se helikopteri MH-60 Seahawk urrëzua menjëherë pas ngritjes të premten në mëngjes, ndërsa aeroplanmbajtësja ishtelarguar nga bregu i Filipineve. Gjendja shëndetsore e të gjithë marinarëve të plagosur është e qëndrueshme dhe asnjëprej tyre nuk ka marrë dëmtime që u kërcënojnë jetën. Por në deklaratën e marinës nukthuhej numri i marinarëve të plagosur. Sipas saj disa prej tyre do të marrin trajtimmjeksor pasi të arrijnë breg, por pa u përcaktuar se ku. Marina nuk dha detaje rreth dëmtimit të helikopterit apo aeroplanmbajtëses, por tha se anija ishte plotësisht e aftë për të kryer misionin e saj për sigurinë dhe stabilitetin në rajonin e Indo-Paqësorit. Nga momenti i aksidentit në aeroplanmbajtëse kanë rifilluarfluturimet. Shkaqet e rrëzimit të helikopterit janë ende nën hetim. 19 tetor 2018 (gazeta-Shqip.com) Source: […]

“Emigrantë të tjerë në Itali”, Salvini kërcënon Francën! (Video)
Bota

“Emigrantë të tjerë në Itali”, Salvini kërcënon Francën! (Video)

“Marrëdhëniet Itali-Francë rrezikojnë të dëmtohen rëndë dhe jo për fajin tonë”. Këtë e deklaroi ministri i Punëve të Brendshme, Matteo Salvini, pasi pa një video sot në mëngjes në Claviere, komuna Piemonte, ku më 12 tetor xhandarmëria franceze kishte shkarkuar disa emigrantë nga një furgon. “Parisi duhet të sqarojë një […]

“Sagrada Familia”, 36 mln euro gjobë për lejen e ndërtimit (Foto)
Bota

“Sagrada Familia”, 36 mln euro gjobë për lejen e ndërtimit (Foto)

“Sagrada Familia”, simboli i Barcelonës dhe një nga monumentet më të famshme në botë, do të duhet të paguajë rreth 36 milionë euro qytetit, sepse kurrë nuk ka qenë në përputhje me lejet e ndërtimit. Shuma do të shlyhet për dhjetë vjet dhe do të përdoret për të financuar infrastrukturën […]

SHBA, lotaria ‘Megamillions’ arrin 970 milionë dollarë
Bota

SHBA, lotaria ‘Megamillions’ arrin 970 milionë dollarë

Njerëzit në Shtetet e Bashkuara po blejnë bileta lotarie për një shans tejet të vogël për t’u bërë multi-milionerë. Sonte hidhet shorti i madh për lotarinë ‘Mega Millions’. Shumë njerëz që shpresojnë të bëhen milionerë po blejnë bileta lotarie për të provuar fatin në shorteun që hidhet të premten në […]