Bota

Puigdemont do të punojë nga arratia për zgjedhjet në rajonin e Katalonjës
Bota

Puigdemont do të punojë nga arratia për zgjedhjet në rajonin e Katalonjës

Udhëheqësi në arrati i lëvizjes separatiste të Katalonjës thotë se ai do të udhëheqë partinë e tij në zgjedhjet e ardhshme për rajonin spanjoll, ndërkohë që po lufton kundër ekstradimit nga Belgjika. Carles Puigdemont i tha televizionit El Punt-Avui të Katalonjës, se ai po zgjedh listën e kandidatëve që do […]

Kritiku i Kremlinit merr azil politik në BE
Bota

Kritiku i Kremlinit merr azil politik në BE

Vyacheslav Maltsev, kritik i zëshëm i Kremlinit dhe lider i një lëvizjeje të jashtëligjshme opozitare në Rusi, tha se është bërë “refugjat politik” në Bashkimin Evropian. Në një intervistë për rrjetin Current Time të Radios Evropa e Lirë, Maltsev tha se ka ikur nga Rusia në korrik dhe se i […]

Franca i ofron vizitë kryeministrit libanez dhe jo azil
Bota

Franca i ofron vizitë kryeministrit libanez dhe jo azil

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka ftuar në Francë kryeministrin e Libanit, Saad Hariri, dhe familjen e tij, por ka thënë se nuk iu ka ofruar mërgim politik. Zyrtarët francezë thanë se Hariri do të arrijë “në ditët e ardhshme”. Hariri ka dhënë dorëheqje papritur gjatë një vizite në Arabinë […]

Trump: Koreja e Veriut nuk mund ta mbajë botën peng
Bota

Trump: Koreja e Veriut nuk mund ta mbajë botën peng

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, paralajmëroi Korenë e Veriut se bota nuk do të lejojë, siç tha ai, “shantazhin bërthamor” dhe u zotua se do të ketë fushatë globale, me “presion maksimal” mbi Phenjanin. “E kam bërë të qartë se nuk do të lejojmë që kjo diktaturë e […]

SHBA, vrasësi serial Charles Manson është në fund të jetës
Bota

SHBA, vrasësi serial Charles Manson është në fund të jetës

Charles Manson, një nga vrasësit më të gjakatar në historinë e Amerikës është në fund të jetës. Shtypi amerikan shkruan se 83-vjeçari Manson, i cili ishte autori i dy krimeve që bënë bëjë asokohe, është dënuar me burgim të përjetshëm. Në vitin 1969 ai ishte porositësi i vrasjes se aktores […]

Atentat kamikaz në Nigeri, 14 të vdekur dhe mbi 30 të plagosur
Bota

Atentat kamikaz në Nigeri, 14 të vdekur dhe mbi 30 të plagosur

Është të paktën 14 të vdekur dhe 30 të plagosur bilanci i një sulmi të kryer nga katër atentatorë vetëvrasës në Maidiguri, në Nigeri. Bëhet fjalë për një nga atentatet më të rënda të ndodhura në qytet prej disa vitesh. Atentatorët, dy burra dhe dy gra, kanë hedhur vetën në […]

Venezuela merr hua nga Rusia 3 miliardë dollarë
Bota

Venezuela merr hua nga Rusia 3 miliardë dollarë

Rusia dhe Venezuela kanë nënshkruar një marrëveshje për ristrukturimin e borxheve, sipas së cilës Caracas do t’i paguaj Moskës 3.15 miliardë dollart e marrë hua, për 10 vite. Ministria e Financave të Rusisë, ka thënë se pagesa e borxheve do të jetë minimale në gjashtë vitet e para, derisa vendi […]

Rusi, miratohet ligji që konsideron mediat e huaja si agjentë
Bota

Rusi, miratohet ligji që konsideron mediat e huaja si agjentë

Dhoma e Ulët e parlamentit rus miratoi sot njëzëri një ligj që i lejon qeverisë të regjistrojë grupet e huaja mediatike si agjentë të huaj, një kundërpërgjigje kjo pas kërkesave të ngjashme amerikane ndaj një kanali televiziv rus. Ligji, i cili duhet të miratohet tani nga Dhoma e Lartë e […]

Presidenti i Zimbabves, Mugabe në arrest shtëpie
Bota

Presidenti i Zimbabves, Mugabe në arrest shtëpie

Presidenti i Afrikës së Jugut tha se udhëheqësi i Zimbabves, Robert Mugabe, është “nën arrest shtëpiak” në atë që duket të jetë një përpjekje e mbështetur nga ushtria për ta larguar atë pas 37 vjetësh në pushtet. Presidenti Jacob Zuma, i cili kryeson Komunitetin e Zhvillimit të Afrikës Jugore (SADC), […]

Koreja e Veriut kundër Trump: Fyeu Kim-in, është dënuar me vdekje
Bota

Koreja e Veriut kundër Trump: Fyeu Kim-in, është dënuar me vdekje

Lufta mes fjalëve mes Koresë së Veriut dhe SHBA-ve është përshkallëzuar më tepër. Televizioni shtetëror i Koresë së Veriut e ka përshkruar Donald Trump si “një kriminel i shëmtuar i cili duhet dënuar me vdekje nga populli korean.” Media shtetërore e Koresë se Veriut deklaroi se presidenti amerikan Donald Trump […]