Bota

Putin në Krime: Kievi kërkon të shmangë marrëveshjet
Bota

Putin në Krime: Kievi kërkon të shmangë marrëveshjet

“Shpresoj që këto provokime të mos jenë zgjidhja finale e partnerëve tanë dhe të mbizotërojë mirëkuptimi”. Kështu është shprehur Vladimir Putin gjatë takimit të Këshillit të Sigurisë (i organizuar në Krime), duke iu referuar tentativave të shumta të kabotazhit nga ana e ukrainasve në gadishullin e ndarë. “Nuk jemi duke […]

SHBA, jep dorëheqjen kreu i fushatës së Donald Trump
Bota

SHBA, jep dorëheqjen kreu i fushatës së Donald Trump

Paul Manafort, udhëheqësi i fushatës së kandidatit republikan për president të SHBA-ve, Donald Trump, ka dhënë dorëheqjen. “Këtë mëngjes Paul Manafort ka ofruar dorëheqjen të cilën unë e pranova “, tha Trump, transmeton KosovaPress. “E vlerësoj shumë punën e tij të madhe  për të ardhur deri këtu ku jemi sot. […]

Strasburg, qëllohet me thikë një hebre; autori ulërinte “Allahu Akbar”
Bota

Strasburg, qëllohet me thikë një hebre; autori ulërinte “Allahu Akbar”

Një hebre ortodoks është qëlluar me thikë në një rrugë të Strasburgut në lindje të Francës. Mediat franceze që kanë dhënë lajmin, saktësojnë se i plagosuri nuk është në gjendje të rëndë dhe që agresori, i arrestuar nga policia, ulërinte “Allahu Akbar”. Sipas burimeve lokale të cituara nga sajti Journal […]

Ministri gjerman: Burka nuk është e përshtatshme për shoqërinë tonë
Bota

Ministri gjerman: Burka nuk është e përshtatshme për shoqërinë tonë

Mbajtja e burkës nga gratë myslimane në Gjermani është rikthyer në një çështje mjaft të diskutueshme. Ministri i Brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere ka bërë thirrje për një ndalim të pjesshëm të burkës, duke deklaruar se ndalimi i plotë është në shkelje të kushtetutës. Ai deklaroi se burka nuk është […]

Meksikë, policia akuzohet se ka ekzekutuar 22 persona në një fermë
Bota

Meksikë, policia akuzohet se ka ekzekutuar 22 persona në një fermë

Komisioni Kombëtar meksikan për të drejtat e njeriut ka akuzuar policinë për vrasjen e 22 personave vitin e shkuar, gjatë një përballje në një fermë në shtetin Micoakan. Në përballjen e armatosur u vra një oficer policie dhe 42 të dyshuar si anëtarë të një karteli droge. Qeveria meksikane pretendon […]

Evakuohet aeroporti i Mançesterit, raportime për një pako të dyshimtë
Bota

Evakuohet aeroporti i Mançesterit, raportime për një pako të dyshimtë

Qindra pasagjerë janë evakuuar mbrëmjen e së enjtes nga aeroporti i Mançesterit në Angli pas raportive për një pako të dyshimtë. Një zëdhënës i aeroportit ka konfirmuar evakuimin e pasagjerëve brenda terminalit 2, por nuk ka pranuar të komentojë lidhur me pakon e dyshimtë. Sipas mediave ndërkombëtare fluturimet në terminalet […]

Merkel: Burka pengon integrimin, “Ok” ndalimit të pjesshëm
Bota

Merkel: Burka pengon integrimin, “Ok” ndalimit të pjesshëm

Për Angela Merkel “burka është një pengesë për t’u integruar. Për mendimin tim, në Gjermani, një grua plotësisht e mbuluar, ka pak mundësi për t’u integruar, – nënvizon kancelarja. – Është një çështje politike dhe gjyqësore ndaj zgjidhja e ministrit të Brendshëm Thomas de Maiziere, ka mbështetjen time të plotë”. […]

Përmbytje të mëdha në Luiziana, 11 të vdekur, mijëra të pastrehë
Bota

Përmbytje të mëdha në Luiziana, 11 të vdekur, mijëra të pastrehë

Përmbytjet masive të ditëve të fundit në Luiziana, SHBA kanë lënë 11 të vdekur dhe kanë shkatërruar mbi 40 mijë banesa. Zyrtarët e agjencive federale të emergjencës, punonjës ndihmash dhe vullnetarë po kontrollojnë zonat e goditura për të parë nëse ka njerëz të bllokuar, në nevojë për ndihmë. Në 2005, […]

Dy shpërthime me bombë në Turqi, 6 të vdekur dhe 219 të plagosur
Bota

Dy shpërthime me bombë në Turqi, 6 të vdekur dhe 219 të plagosur

Të paktën tre oficerë policie kanë mbetur të vdekur dhe 73 persona janë plagosur si pasojë e shpërthimit të një makine-bombë në një stacion policie në lindje të qytetit turk të Elazig. Ky sulm vjen disa orë, pasi një tjetër ngjarje e rëndë, ku mbetën të vdekur tre persona dhe […]

AI: Rreth 18 mijë persona kanë vdekur në burgjet e Sirisë
Bota

AI: Rreth 18 mijë persona kanë vdekur në burgjet e Sirisë

Rreth 18 mijë persona kanë vdekur në burgjet qeveritare të Sirisë që nga fillimi i kryengritjes në vitit 2011. Shifrat tronditëse janë bërë publike nga “Amnesty International”. Raporti është bazuar në intervistat e kryera me 65 nga personat e mbijetuar nga torturat. Të dhënat e këtij raporti tregojnë se shkak […]