Bota

Amerikanët ikin nga SHBA? Rriten me 1000% kërkesat për në Kanada
Bota

Amerikanët ikin nga SHBA? Rriten me 1000% kërkesat për në Kanada

E ndërsa Donald Trump u zgjodh president i ri i amerikanëve, të shumtë kanë qenë ata që kanë rezervuar biletën për të ikur nga Shtetet e Bashkuara, duke e harruar opsionin vajtje-ardhje. Kërkesat kanë qenë të shumta për në Kanada. Sipas agjencisë “online” të udhëtimeve, “Chealflights.com”, ditën e zgjedhjeve në […]

Trump mbërrin në Shtëpinë e Bardhë, pritet nga Obama
Bota

Trump mbërrin në Shtëpinë e Bardhë, pritet nga Obama

Presidenti Barack Obama ka pritur në Shtëpinë e Bardhë pasardhësin e tij, Donald Trump me të cilin pritet të bisedojnë lidhur me tranzicionin  e pushtetit. Presidenti republikan i zgjedhur më 8 nëntor është njeriu që nisi dhe përkrahu kohë më parë lëvizjen e quajtur “Birther”, ku pretendohej se Obama nuk […]

Trump zhduk nga sajti referimin për ndalimin e hyrjes së myslimanëve
Bota

Trump zhduk nga sajti referimin për ndalimin e hyrjes së myslimanëve

Fitorja e Donald Trump në zgjedhjet amerikane, ka bërë shumë njerëz të reflektojnë që miliarderi, sapo të zbarkojë në Shtëpinë e Bardhë, mund të realizojë vërtet ato që ka deklaruar në fushatë elektorale. Mes premtimeve-tronditëse të presidentit të ri, janë ndërtimi i një muri në kufi me Meksikën dhe ndalimi […]

Moska “thërret” Trumpin pas zgjedhjes: Gati të bashkëpunojmë
Bota

Moska “thërret” Trumpin pas zgjedhjes: Gati të bashkëpunojmë

Gjatë fushatës elektorale “ka pasur kontakte” mes Rusisë dhe anëtarëve të stafit të Donald Trump. Lajmi bëhet i ditur nga zv.ministri i Jashtëm rus Serghiei Riabkov, i cili ka shtuar: “Kontaktet do të shtohen pas zgjedhjeve, por duhet kujdes”. Edhe kryeministri Dmitri Medvedev, ka thënë se presidenti i ri amerikan […]

Trump president, mijëra protestues në rrugët e qyteteve të SHBA-së
Bota

Trump president, mijëra protestues në rrugët e qyteteve të SHBA-së

Mijiëra vetë kanë protestuar kundër zgjedhjes së papritur të Donald Trumpit për president, në qytetet gjtihandej SHBA-së, filluar nga Boston e deri te Los Angeles, më 9 nëntor. Kryesisht paqësorë, protestuesit kanë penguar trafikun, kanë mbajtur pankarta kundër Trumpit dhe kanë bohoritur kundër zotimeve të manjatit të patundshmërive për të […]

Obama: Të lutemi për suksesin e Trump, krenar për Clinton
Bota

Obama: Të lutemi për suksesin e Trump, krenar për Clinton

Presidenti Barack Obama ka folur pas fitores së Donald Trump në zgjedhjet presidenciale. Obama tha se para se të jemi demokratë apo republikanë jemi të gjithë patriotë. “Të gjithë lutemi për suksesin e Trump”, theksoi ai, duke shtuar se ndihet krenar për Hillary Clinton. “Ne jemi të gjithë një skuadër. […]

H.Clinton: Të pranojmë rezultatin, Trump do jetë presidenti ynë
Bota

H.Clinton: Të pranojmë rezultatin, Trump do jetë presidenti ynë

Hillary Clinton ka folur pas humbjes në zgjedhjet presidenciale. Fillimisht Clinton ka falënderuar të gjithë mbështetësit e saj. Ajo ka uruar Donald Trump, duke shtuar se duhet pranuar rezultati. “Shpresoj që ai të jetë një president i suksesshëm për Amerikën. Më vjen keq që nuk i fituam zgjedhjet, por unë […]

Clinton: Duhet të pranojmë rezultatin, Donald Trump do jetë presidenti ynë
Bota

Clinton: Duhet të pranojmë rezultatin, Donald Trump do jetë presidenti ynë

Hillary Clinton ka folur pas humbjes në zgjedhjet presidenciale. Fillimisht Clinton ka falënderuar të gjithë mbështetësit e saj. Ajo ka uruar Donald Trump, duke shtuar se duhet pranuar rezultati. “Shpresoj që ai të jetë një president i suksesshëm për Amerikën. Më vjen keq që nuk i fituam zgjedhjet, por unë […]

Identifikohet atentatori i atentateve në Paris dhe Bruksel
Bota

Identifikohet atentatori i atentateve në Paris dhe Bruksel

“Organizatori i atentateve të Parisit dhe të Brukselit është identifikuar”. Kështu shkruan shtypi francez pak ditë para 1-vjetorit të masakrës parisiane të 13 nëntorit. Hetuesit francezë dhe belgë, kanë tashmë një emër: Oussama Atar, alias “Abou Ahmad”. Xhihadisti belg 32 vjeç, ka urdhëruar nga Siria objektivat e sulmit, duke koordinuar […]

Premtimet e president Trump dhe planet e tij konkrete
Bota

Premtimet e president Trump dhe planet e tij konkrete

Së pari do të ulim tatimet – me këtë premtim  kanë përfituar në zgjedhje edhe kandidatët tjerë për presidnet në SHBA dhe jo vetëm Donald Trump. Por ai tani duhet të realizojë një prej premtimeve për uljen më të madhe të tatimeve në disa dekadat e fundit. Varësisht prej të […]