Bota

Rumani, hetime të stisura për prokuroren Kövesi
Bota

Rumani, hetime të stisura për prokuroren Kövesi

Laura Kövesi, drejtuesja që u hoq me nxitim nga Autoriteti Antikorrupsion i Rumanisë, DNA është për shumë politikanë një gjemb në këmbë. Pas largimit të saj nga detyra vitin e kaluar nga qeveria social-liberale, kundër saj u nxit një gjueti e vërtetë shtrigash. Tani kjo arritur një pikë të re […]

Sulm me armë në SHBA, pesë të vrarë nga të shtënat
Bota

Sulm me armë në SHBA, pesë të vrarë nga të shtënat

Një person ka vrarë pesë kolegë të tij të punës dhe ka plagosur pesë zyrtarë policorë. Ngjarja ka ndodhur në Illinois të Shteteve të Bashkuara. Zyrtarët policorë kanë qëlluar për vdekje sulmuesit, gjatë incidentit që ndodhi më 15 shkurt. Policia thotë se sulmuesi i dyshuar është 45-vjeçari Gary Martin, i […]

SHBA, policë dhe civilë të plagosur gjatë një sulmi me armë
Bota

SHBA, policë dhe civilë të plagosur gjatë një sulmi me armë

Frikë në Aurora, në Illinois, SHBA, ku një njeri i armatosur ka qëlluar me armë zjarri brenda një kompanie që prodhon valvula. Në vendngjarje ka mbërritur policia dhe agjentët e FBI-së. Disa persona, mes agjentëve dhe civilëve, janë qëlluar. Autori i dyshuar më pas është arrestuar. Mes të plagosurve, shpjegojnë […]

Muri me Meksikën, Trump shpall “emergjencë kombëtare”
Bota

Muri me Meksikën, Trump shpall “emergjencë kombëtare”

Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi të premten se do të shpallë gjendjen e emergjencës kombëtare, duke anashkaluar kështu Kongresin për të siguruar fondet për të ndërtuar një mur në kufirin me Meksikën. Veprimi i tij erdhi një ditë pasi ligjvënësit miratuan një ligj për sigurinë në kufi që nuk përfshinte […]

Ka shirit të zi në xhudo, por një grua rrëzon Putin në tapet (VIDEO)
Bota

Ka shirit të zi në xhudo, por një grua rrëzon Putin në tapet (VIDEO)

Presidenti rus Vladimir Putin mori një lëndim në dorë, teksa të enjten shkoi në Soçi për të treguar aftësitë e tij të mprehta në spirtin e xhudos. Kreu i Shtetit u stërvit me ekipin kombëtar rus të xhudos në qytetin turistik të Rusisë Jugore pas bisedimeve mbi Sirinë. Putini është […]

SHBA, vrasësi-serial që vizaton viktimat: Janë 90 gra!
Bota

SHBA, vrasësi-serial që vizaton viktimat: Janë 90 gra!

FBI ka shpërndarë disa identikitete të grave të vrara në periudhën 1970-2005, me shpresën se dikush mund t’u japë atyre një identitet. Veçori është se për të bërë portretet e tyre, ka ndihmuar vrasësi-serial që i vrau: ai është Samueli Little, i cili ndërsa shlyente tre dënime me burg për […]

Vjedhja e një sanduiçi i kushton shtrenjtë deputetit
Bota

Vjedhja e një sanduiçi i kushton shtrenjtë deputetit

Një anëtar i parlamentit të Sllovenisë ka dhënë dorëheqjen pasi u përpoq të vidhëte një sanduiç nga një dyqan në Lubjanë, duke pretenduar se zhgënjimi ndaj stafit të pavëmendshëm nxiti veprimin. Darij Krajçiç, një anëtar i partisë në pushtet “Marjan Sarec” (LMS), u tha mediave sllovene se ai doli nga […]

Ish-oficerja e forcës ajrore amerikane akuzohet për spiunazh
Bota

Ish-oficerja e forcës ajrore amerikane akuzohet për spiunazh

Një ish-oficere e kundër-zbulimit e Forcave Ajrore amerikane është akuzuar si spiune e qeverisë iraniane dhe se ka ndihmuar Iranin të vërë nën shënjestër agjentë të tjerë të zbulimit amerikan. 39 vjeçarja Monica Elfriede Witt, u padit nga një juri e madhe federale në Uashington me akuzën se ka dekonspiruar […]

FBI ka tentuar të shkarkojë presidentin Trump
Bota

FBI ka tentuar të shkarkojë presidentin Trump

Administrata e Presidentit Donald Trump reagoi ndaj komenteve të një ish-drejtori në detyrë të FBI-së, i cili tha se dy vjet më parë, zyrtarët e lartë të zbatimit të ligjit po shikonin mundësinë e përdorimit të një amendamenti kushtetues për të hequr presidentin, pasi ai kishte shkarkuar drejtorin e atëhershëm […]

A është kjo porta e ferrit? Simbolet që tronditën shkencëtarët
Bota

A është kjo porta e ferrit? Simbolet që tronditën shkencëtarët

Nëse ka një portë drejt ferrit, një portë nga nëntoka e përdorur nga demonët dhe shtrigat që bënin kërcënime për njerëzimin, atëherë ajo mund të jetë në një shpellë të vogël në Midlandsin lindor. Ekspertët e trashëgimisë kanë zbuluar atë që mendohet të jetë përqendrimi më i madh i shenjave […]