Bota

Francë, qindra përkrahës kundër stilit autoritar të Macron
Bota

Francë, qindra përkrahës kundër stilit autoritar të Macron

Pikёrisht nё jubileun e gjashtёmujorit qindra pёrkrahёs tё presidentit  Macron deklarojnё se distancohen nga mbёshtetja pёr tё. Nё njё letёr tё hapur ata kritikojnё stilin autoritar brenda lёvizjes sё tij. “100 demokratёt” e quan veten grupi i kryengritёsve, ndёr tё cilёt bёjnё pjesё edhe disa pёrfaqёsues tё zgjedhur lokalё. Nё […]

Qindra përkrahës letër Macrom, distancohen nga stili autoritar i lëvizjes së tij
Bota

Qindra përkrahës letër Macrom, distancohen nga stili autoritar i lëvizjes së tij

Pikёrisht nё jubileun e gjashtёmujorit qindra pёrkrahёs tё presidentit  Macron deklarojnё se distancohen nga mbёshtetja pёr tё. Nё njё letёr tё hapur ata kritikojnё stilin autoritar brenda lёvizjes sё tij. “100 demokratёt” e quan veten grupi i kryengritёsve, ndёr tё cilёt bёjnё pjesё edhe disa pёrfaqёsues tё zgjedhur lokalё. Nё […]

Rrëzohet aeroplani në Rusi, 6 viktima, shpëton vetëm një vajzë 4-vjeçare
Bota

Rrëzohet aeroplani në Rusi, 6 viktima, shpëton vetëm një vajzë 4-vjeçare

Autoritetet e Rusisë thonë se nga rrëzimi i një aeroplani në lindjen e largët të këtij vendi, janë vrarë 6 vetë, dy pilotë dhe katër ushtarë, ndërsa ka shpëtuar një vajzë katërvjeçare. Aksidenti ka ndodhur sot afër qytetit Nelkan, që është 1 mijë kilometra në veri të kryeqytetit rajonal, Khabarovsk. […]

Ushtria del në rrugët e Zimbabve, por mohon se është grusht shteti
Bota

Ushtria del në rrugët e Zimbabve, por mohon se është grusht shteti

Ushtria e Zimbabvesë ka dalë nëpër rrugë në kryeqytetin Harare, duke shtuar zërat për trazira dhe puç. Por vetë ushtria e ka përgënjeshtruar një gjë të tillë duke lajmëruar “ky nuk është grusht shteti ushtarak” dhe se presidenti, Robert Mugabe është i sigurt. “Sa më shpejt që ta përfundojmë misionin […]

“Russiagate”, Sessions hedh poshtë akuzat se ka gënjyer ligjvënësit
Bota

“Russiagate”, Sessions hedh poshtë akuzat se ka gënjyer ligjvënësit

Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Jeff Sessions hodhi poshtë të martën akuzat se ai kishte gënjyer ligjvënësit gjatë një dëshmie të mëparshme në të cilën kishte thënë se nuk kishte dijeni për ndonjë kontakt mes ekipit zgjedhor të zotit Donald Trump dhe operativëve rusë vitin e kaluar. Zoti Sessions i […]

Emigrantët, reportazh i CNN: Në Libi, ankand për qeniet njerëzore
Bota

Emigrantët, reportazh i CNN: Në Libi, ankand për qeniet njerëzore

Ankande për qenie njerëzore si në epokën e skllevërve, ndodh edhe tani në Libi. Dëshmia vjen nga një reportazh i televizionit informativ amerikan CNN, i cili ka publikuar një video, ky dy djem shiten nga trafikantët. “800 dinarë…900,1.100… të shitur për 1.200 dinarë (i barabartë me 800 dollarë)”, – shihet […]

Të shtëna me armë në një shkollë në SHBA, viktima dhe të plagosur
Bota

Të shtëna me armë në një shkollë në SHBA, viktima dhe të plagosur

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar në një shkollë fillore në Rancho Tehama në Kaliforni të SHBA-ve. Sipas mediave lokale, janë të paktën 3 viktima dhe shumë nxënës të tjerë janë plagosur. Gjithnjë sipas mediave, mësohet se mes viktimave është edhe autori i dyshuar. Të plagosurit janë dërguar me […]

Ngacmimet seksuale, 5 gra akuzojnë kandidatin për senator
Bota

Ngacmimet seksuale, 5 gra akuzojnë kandidatin për senator

Një grua e pestë akuzoi dje kandidatin republikan për në Senat Roy Moore për sjellje të papranueshme seksuale, me pretendimin se ai e kishte sulmuar kur ajo ishte adoleshente. Zoti Moore i hodhi poshtë akuzat duke i cilësuar ato të rreme dhe me sfond politik. Por Beverly Young Nelson sot […]

Trump Jr: Kam shkëmbyer mesazhe me Wikileaks në fushatën e 2016
Bota

Trump Jr: Kam shkëmbyer mesazhe me Wikileaks në fushatën e 2016

Donald Trump Jr., djali i presidentit amerikan, Donald Trump, ka shkëmbyer një seri mesazhesh me WikiLeaks gjatë fushatës presidenciale të babait të tij, sipas vetë mesazheve të Trump Jr., të postuara dje ne rrjetin social “Twitter”. “Këtu do të të gjeni të gjitha mesazhet e shkëmbyera me Wikileaks (së bashku […]

Theresa May: Aksionet ruse e kanë “kërcënuar rendin botëror”
Bota

Theresa May: Aksionet ruse e kanë “kërcënuar rendin botëror”

Përpjekjet e Rusisë për të shkaktuar përçarje në perëndim, nuk do të kenë sukses dhe ato tashmë kanë ndikuar që aleatët perëndimorë të punojnë së bashku për ta kundërshtuar përzierjen e Moskës, tha mbrëmë vonë në Londër, kryeministrja e Britanisë, Theresa May. Më tej, May i ka cituar aksionet aktuale […]