Bota

Turqia lëshon urdhër-arresti për klerikun Fetullah Gylen
Bota

Turqia lëshon urdhër-arresti për klerikun Fetullah Gylen

Një gjykatë në Turqi ka lëshuar një fletë-arresti për klerikut mysliman, Fetullah Gulen, i cili akuzohet nga qeveria turke për organizimin e grushtit tw shtetit më 15 korrik në Turqi, raporton agjencia turke e lajmeve, Anadolu. Qeveria deklaron se Gylen, ish-aleat i presidentit Recep Tayyip Erdogan, i cilia aktualisht jeton […]

Sulm me thikë në Londër, 1 e vdekur 5 të plagosur
Bota

Sulm me thikë në Londër, 1 e vdekur 5 të plagosur

Një e vdekur dhe pesë të plagosur është bilanci i një sulmi me thikë, të ndodhur në orët e vona të mbrëmjes në sheshin “Russell”, të Londrës. Mediat britanike raportojnë se viktimë e sulmit të përgjakshëm ka mbetur një femër 60 vjeçe, ndërsa pesë personat e tjerë që kanë mbetur […]

Sulm me thikë në Londër, 1 i vdekur,  5 të plagosur
Bota

Sulm me thikë në Londër, 1 i vdekur, 5 të plagosur

Një e vdekur dhe pesë të plagosur është bilanci i një sulmi me thikë, të ndodhur në orët e vona të mbrëmjes në sheshin “Russell”, të Londrës. Mediat britanike raportojnë se viktimë e sulmit të përgjakshëm ka mbetur një femër 60 vjeçe, ndërsa pesë personat e tjerë që kanë mbetur […]

SHBA, arrestohet një polic i lidhur me ISIS
Bota

SHBA, arrestohet një polic i lidhur me ISIS

Departamenti amerikan i Drejtësisë ka njoftuar arrestimin e një polici në kryeqytetin amerikan nën akuzat se po përpiqej të ofronte mbështetje për Shtetin Islamik. 36-vjeçari Nicholas Young akuzohet se i ka dhënë kodet e 22 kartave krediti që kapin shumën monetare prej 250 dollarësh një agjenti të fshehtë të FBI-së. […]

Përplasja e avionit në Dubai, humb jetën një zjarrfikës
Bota

Përplasja e avionit në Dubai, humb jetën një zjarrfikës

Një zjarrfikës ka humbur jetën ndërsa është përballur me flakët pas përplasjes në momentin e uljes së një aeroplani të kompanisë Emirates në pistën e aeroportit të Dubait. Aeroplani kthehej në Dubai nga një qytet i Indisë, raporton Reuters. Presidenti i kompanisë, Sheikh Ahmed bin Saeed al-Maktoum ka thënë se […]

Trump i përgjigjet Obamës: Presidenti më i keq i SHBA-ve
Bota

Trump i përgjigjet Obamës: Presidenti më i keq i SHBA-ve

“Obama ka qenë presidenti më i keq i SHBA-ve, ka qenë një shkatërrim”. Kështu i është kundërpërgjigjur kandidati republikan Donald Trump akuzave të Obamës, sipas të cilit miliarderi “tregon se nuk është i përshtatshëm për të qenë president”. Trump, në një intervistë për “Fox News”, ka nënvizuar se Obama “ka […]

Dubai, avioni merr flakë gjatë uljes, nuk ka të lënduar
Bota

Dubai, avioni merr flakë gjatë uljes, nuk ka të lënduar

Një incident ka ndodhur në aeroportin e Dubait, duke shkaktuar panik te udhëtarët. Një avioni i Emirateve ka marrë flakë, pasi u përplas gjatë uljes për shkak të mosfunksionimit të një pajisje. Fotoja e kapur nga një dëshmitar tregon shtëllunga të mëdha tymi në ajër. Një zëdhënës i linjës ajrore […]