Bota

Trump dhe Putin shtojnë përpjekjet për t’i dhënë fund luftës në Siri
Bota

Trump dhe Putin shtojnë përpjekjet për t’i dhënë fund luftës në Siri

Presidenti amerikan, Donald Trump dhe presidenti rus, Vladimir Putin, biseduan në telefon të enjten, që është biseda e parë që kur Rusia dënoi sulmin ushtarak amerikan në Siri muajin e kaluar si përgjigje ndaj sulmit me gaz nervor të forcave siriane ndaj civilëve. Të dy udhëheqësit diskutuan mbi luftën civile […]

SHBA, avioni bie mbi makina në autostradë (Video)
Bota

SHBA, avioni bie mbi makina në autostradë (Video)

Një avion i vogël ka shpërthyer mbi disa makina pasi është përplasur me një shtyllë elektrike para se të rrëzohej mbi rrugë. Raportohet se rrëzimi i avionit ka ndodhur dje ne një rrugë të shumë frekuentuar në Mukilteo të Uashington në SHBA. Në pamje dallohen makinat që kanë ndaluar para […]

Afganistan, autobomba vret 8 ushtarakë në Kabul
Bota

Afganistan, autobomba vret 8 ushtarakë në Kabul

Të paktën tetë persona kanë vdekur dhe 26 janë plagosur në një sulm kamikaz me një autobombë në Kabul, në Afganistan. Ministria e Brendshme afgane shpjegon që objektibvi i sulmit ishte një karvan me forca të huaja, duke mos specifikiuar nëse përveç ushtarakëve ka edhe civilë. Për momentin sulmi nuk […]

Erdogani e kërcënon me lamtumirë BE-në nëse nuk hap negociatat
Bota

Erdogani e kërcënon me lamtumirë BE-në nëse nuk hap negociatat

Presidenti i Turqisë kërkon që bisedimet e anëtarësimit të Turqisë në BE, të cilat kanë ngecur, të vazhdojnë. Përndryshe, Turqia do t’i kthejë kurrizin Evropës, deklaroi ai. Presidenti i Turqisë, Rexhep Tayyp Erdogan kërkon t’i kthejë kurrizin Bashkimit Evropian, po të mos rifillojnë bisedimet e anëtarësimit, të cilat kanë kohë […]

SHBA, nuk ka padi për dy agjentët që vranë një afro-amerikan
Bota

SHBA, nuk ka padi për dy agjentët që vranë një afro-amerikan

Nuk do të pësojnë akuza federale dy agjentët e bardhë që në korrik 2016 vranë në Baton Rouge, në Louisiana, 37-vjeçarin afro-amerikan Alton Sterling, i cili shiste cd në rrugë, duke shkaktuar një valë protestash në të gjithë vendin kundër dhunës dhe paragjykimeve raciste të policisë. Ndërkohë është shkarkuar Roy […]

Kontrollet në Shengen, KE i kërkon 5 shteteve të heqin masat e përkohshme
Bota

Kontrollet në Shengen, KE i kërkon 5 shteteve të heqin masat e përkohshme

Komisioni Europian rekomandon që Gjermania, Austria, Danimarka, Suedia dhe Norvegjia t’i heqin brenda 6 muajsh kontrollet e tyre kufitare. Edhe pse situata në përgjithësi është stabilizuar, ka ende një numër të madh emigrantësh të parregullt e azilkërkuesish në Greqi. Për këtë arsye, komisioni vendosi si masë paraprake zgjatjen e kontrolleve […]

Putin pret Merkel, “debate” për për Ukrainën dhe zgjedhjet
Bota

Putin pret Merkel, “debate” për për Ukrainën dhe zgjedhjet

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti rus, Vladimir Putin kanë zhvilluar një takim në Soçi, ku kanë trajtuar kryesisht konfliktet në Ukrainë, Siri dhe rajone tjera. Njëherësh, agjencitë raportojnë se Merkel dhe Putin, kanë diskutuar edhe çështje të interesit të ndërsjellë bilateral. Të dy liderët kanë deklaruar para medieve pas […]

Putin pret Merkel, “debate” për Ukrainën dhe zgjedhjet
Bota

Putin pret Merkel, “debate” për Ukrainën dhe zgjedhjet

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti rus, Vladimir Putin kanë zhvilluar një takim në Soçi, ku kanë trajtuar kryesisht konfliktet në Ukrainë, Siri dhe rajone tjera. Njëherësh, agjencitë raportojnë se Merkel dhe Putin, kanë diskutuar edhe çështje të interesit të ndërsjellë bilateral. Të dy liderët kanë deklaruar para medieve pas […]

Trump-Putin, telefonatë “sqaruese” për Sirinë dhe Korenë e Veriut
Bota

Trump-Putin, telefonatë “sqaruese” për Sirinë dhe Korenë e Veriut

Shtëpia e Bardhë e ka cilësuar atë mes presidentit të SHBA-ve Donald Trump dhe atij rus, Vladimir Putin, një “bisedë shumë të mirë”. Dy liderët botërorë kanë folur për “zona të sigurta apo për reduktim progresiv të konfliktit për të arritur një paqe që të zgjasë për motive humanitare dhe […]

Trump-Putin, telefonatë “sqaruese” për Sirinë dhe Korenë
Bota

Trump-Putin, telefonatë “sqaruese” për Sirinë dhe Korenë

Shtëpia e Bardhë e ka cilësuar atë mes presidentit të SHBA-ve Donald Trump dhe atij rus, Vladimir Putin, një “bisedë shumë të mirë”. Dy liderët botërorë kanë folur për “zona të sigurta apo për reduktim progresiv të konfliktit për të arritur një paqe që të zgjasë për motive humanitare dhe […]