Bota

Turqi, nuk ka vend për puçistët, do të lirohen 38 mijë të dënuar
Bota

Turqi, nuk ka vend për puçistët, do të lirohen 38 mijë të dënuar

Autoritetet në Turqi planifikojnë lirimin e afro 38 mijë personave nëpërmjet të ashtuquajturit “lirim i mbikëqyrur” për ta zbutur mbingarkesën në burgje për shkak të arrestimeve pas përpjekjes së dështuar për puç. Ministri i drejtësisë i Turqisë, Bekir Bozdag, ka shkruar sot në rrjetin Twitter se është miratuar një dekret i […]

Austri, i sëmuri mendor plagos me thikë dy të rinj në tren
Bota

Austri, i sëmuri mendor plagos me thikë dy të rinj në tren

Ka sulmuar dhe plagosur me një thikë dy t rinj në një tren rajonal në Austri, në rajonin e Voralbergut. I dyshuari, një 60-vjeçar gjerman, me shenja të dukshme të çekuilibrit mendor, është ndaluar nga dy policë. Dy djemtë, një 19-vjeçar i plagosur në stomak dhe në shpinë dhe një […]

Siri, 20 civilë të vrarë nga sulmet, mes tyre 3 fëmijë
Bota

Siri, 20 civilë të vrarë nga sulmet, mes tyre 3 fëmijë

Të paktën 20 civilë, mes të cilëve edhe 3 fëmijë, kanë mbetur të vdekur në një sulm ajror që ka prekur disa zona të Alepos jashtë kontrollit të qeverisë. Denoncimi vjen nga Observatori kombëtar për të drejtat e njeriut në Siri, i cili sinjalizon, mes lagjeve të përfunduara nën shënjestër, […]

Londër, një person i armatosur hap zjarr në mes të rrugës
Bota

Londër, një person i armatosur hap zjarr në mes të rrugës

Një person i armatosur në Londër ka shkaktuar panik mes qytetarëve pasi ka qëlluar me armë zjarri në mes të rrugës. Shtypi britanik bën me dije se policia ka arrestua autorin e dyshuar në zonën e Uimbëlldonit. Forca të shumta policie kanë rrethuar zonën dhe kanë larguar qytetarët. 16 gusht […]

Imami i vrarë në Nju Jork, arrestohet një person i dyshuar
Bota

Imami i vrarë në Nju Jork, arrestohet një person i dyshuar

Policia ka arrestuar dhe akuzuar një person për vrasjen e imamit të Queens dhe të asistentit të tij. Akuzat kundër Oscar Morel, 35 vjeç, janë për vrasje të dyfishtë të shkallës së dytë dhe zotërim të armëve. Dhjetë minuta pas të shtënave të së shtunës, i dyshuari ka përplasur me […]

Bruksel, pako e dyshimtë, evakuohet stacioni i metrosë
Bota

Bruksel, pako e dyshimtë, evakuohet stacioni i metrosë

Një pako e dyshimtë në metro ka alarmuara forcat e sigurisë në Bruksel, që kanë shtuar menjëherë shkallën e alertit. Metroja në Simonis është mbyllur. Policia ka ndaluar qarkullimi e trenave dhe autobusëve. Ndërkohë, forcat policore në terren kanë nisur menjëherë verifikimet dhe hetimet lidhur me rastin. 16 gusht 2016 […]

Lirohen edhe 15 të burgosur nga Guantanamo
Bota

Lirohen edhe 15 të burgosur nga Guantanamo

15 të burgosur që më parë janë mbajtur në burgun amerikan në Gjirin e Guantanamos, në Kubë, janë dërguar në Emiratet e Bashkuara Arabe. Transferimi i 12 shtetasve jemenë dhe tre afganëve më 15 gusht përbën edhe numrin më të madh të të burgosurve të liruar nga Guantanamos qëkurse Presidenti […]

Turqi, shpërthim në një stacion policie, të paktën 3 viktima
Bota

Turqi, shpërthim në një stacion policie, të paktën 3 viktima

Një autobombë ka shpërthyer përpara një stacioni policie në Dijarbakër në jug-perëndim të Turqisë. Në vendngjarja kanë mbërritur ambulanca dhe forcat e rendit. Bëhet fjalë për të paktën tre viktima deri tani. Sipas CNN turk, pas atentatit mund të jetë dora e Partisë Punëtore të Kurdistanit. Javën e shkuar, ka […]

Peru, të paktën shtatë të vdekur nga tërmeti në Arequipa
Bota

Peru, të paktën shtatë të vdekur nga tërmeti në Arequipa

Të paktën shtatë të vdekur, dhjetëra të plagosur dhe rreth 80 shtëpi të dëmtuara janë bilanci i një lëkundjeje sizmike që ka goditur Perunë. Epiqendra është lokalizuar në veri të Arequipas, në një thellësi prej 8 kilometrash. 15 gusht 2016 (gazeta-Shqip.com) Source: Bota