Bota

Tërmeti, të mbijetuarit rrëfejnë tmerrin e përjetuar
Bota

Tërmeti, të mbijetuarit rrëfejnë tmerrin e përjetuar

Të mbijetuarit nga tërmeti në Itali kanë rrëfyer për mediat vendase momentet e tmerrit që përjetuan gjatë atyre momenteve. “Unë kam shpëtuar për mrekulli, pasi sapo isha zgjuar për të shkuar në punë. Në ato momente sa isha ngritur nga shtrati, kur gjithçka u shemb. Në 10 sekonda u shkatërrua […]

Momenti kur ra tërmeti në Itali (Video)
Bota

Momenti kur ra tërmeti në Itali (Video)

Tërmeti i fuqishëm që goditi Italinë ka shkaktuar dhjetëra viktima. Ekipet e shpëtimit janë në terren, ku po kërkojnë nën gërmadha për të mbijetuar dhe për të nxjerrë trupat e atyre që kanë humbur jetën. Tërmeti ishte i shkallës 6.2 i shkallës rihter dhe goditi Italinë qendrore. Në këtë video […]

Tërmete në Itali, të paktën 16 të vdekur
Bota

Tërmete në Itali, të paktën 16 të vdekur

Tre lëkundje shumë të forta sizmike gjatë natës kanë gjunjëzuar qendrën e Italisë. E para me magnitudë 6 ndodhi në orën 03:36, me epiqendër 2 km larg Rietit. Deri tani janë 16 viktima dhe dyshohet se ka ende njerëz nën rrënoja. Raportohet për 2 të vdekur në nell’Ascolano, 5 në […]

Tërmete në Itali, të paktën 21 të vdekur
Bota

Tërmete në Itali, të paktën 21 të vdekur

Tre lëkundje shumë të forta sizmike gjatë natës kanë gjunjëzuar qendrën e Italisë. E para me magnitudë 6 ndodhi në orën 03:36, me epiqendër 2 km larg Rietit. Deri tani janë 21 viktima dhe dyshohet se ka ende njerëz nën rrënoja. Raportohet për 2 të vdekur në nell’Ascolano, 5 në […]

Tërmete në Itali, të paktën 22 të vdekur
Bota

Tërmete në Itali, të paktën 22 të vdekur

Tre lëkundje shumë të forta sizmike gjatë natës kanë gjunjëzuar qendrën e Italisë. E para me magnitudë 6 ndodhi në orën 03:36, me epiqendër 2 km larg Rietit. Deri tani janë 22 viktima dhe dyshohet se ka ende njerëz nën rrënoja. Raportohet për 2 të vdekur në nell’Ascolano, 5 në […]

Kënga e vogëlushes siriane ndërpritet nga një bombë (Video)
Bota

Kënga e vogëlushes siriane ndërpritet nga një bombë (Video)

  Sërish një fëmijë protagonist i një lufte pa fund. Akoma fytyra e një të pafajshmeje, e cila tronditet nga një bombardim ajror. Ka bërë xhiron e botës një video, ku një prind filmon vajzën e tij siriane, e cila këndon një këngë dhe shfaqet e gëzuar dhe e shpenguar. […]

Bashkëshortja e Trump kërcënon mediat: Do u hedh në gjyq për shpifje
Bota

Bashkëshortja e Trump kërcënon mediat: Do u hedh në gjyq për shpifje

Melania Trump, bashkëshortja  e kandidatit republikan Donald Trump, ka kërcënuar “Daily Mail”, “Politico” dhe tetë media të tjera se do t’i padisë për shpifje. Kjo është bërë e ditur nga avokati i saj. Sipas tij, mediat kanë shpifur për të, duke shkruar se ajo ka punuar si “eskortë” (shoqëruese që […]

Suedi, hidhet granatë në apartament, vdes 8-vjeçari
Bota

Suedi, hidhet granatë në apartament, vdes 8-vjeçari

Një djalë vetëm 8 vjeç është vrarë, pasi një granatë u hodh në apartamentin ku ndodhej i mituri. Raportohet se ngjarja ka ndodhur në qytetin Gothenburg të Suedisë. Yuusuf Warsame nga Birmingham, po flinte në dhomën e ndenjes së apartamentit, kur ndodhi edhe shpërthimi. Djali kishte ardhur për vizitë te […]

Gjermani, studentja nuk lejohet të mbajë ferexhe në shkollë
Bota

Gjermani, studentja nuk lejohet të mbajë ferexhe në shkollë

Një gjykatë administrative gjermane ka rrëzuar apelin e një qytetareje të besimit mysliman e cila donte të vinte në një shkollë nate duke mbajtur veshur ‘niqab’-in, frexhenë që të mban zbuluar vetëm sytë. Ka ndodhur në Osnabruk, në Saksoninë e Ulët. Sipas gjykatës, e drejta për një arsimim të duhur […]