Bota

Suedia rikthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak
Bota

Suedia rikthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak

Suedia ka vendosur të rikthejë shërbimin e detyrueshëm ushtarak, nisur nga kjo verë, për t’iu përgjigjur sfidave globale të sigurisë. “Qeveria do një sistem më të qëndrueshëm për furnizim të personelit dhe për të rritur kapacitetin e saj ushtarak, sepse situata e sigurisë ka ndryshuar”, tha ministri suedez i Mbrojtjes, […]

Parlamenti Europian i heq imunitetin Marine Le Pen 
Bota

Parlamenti Europian i heq imunitetin Marine Le Pen 

Parlamenti Europian i ka hequr imunitetin udhëheqëses së ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, pas publikimit të fotove të dhunës së Shtetit Islamik. Le Pen është nën hetim në Francë pasi ka postuar tre imazhe të vrasjeve në vitin 2015, duke përfshirë edhe prerjen e kokës së gazetarit amerikan, James […]

ISIS kërcënon Kinën për herë të parë
Bota

ISIS kërcënon Kinën për herë të parë

Luftëtarë të organizatës së Shtetit Islamik (ISIS), pjesëtarë të minoritetit mysliman kinez ujgur, kanë kërcënuar nga Iraku se do të derdhin lumenj gjaku në Kinë, një paralajmërim i nisur në adresë të Pekinit mjaft i pazakontë, shprehet një ekspert. Kërcënimi është formuluar në një video 28-minutëshe publikuar të hënën nga […]

Të paktën 16 të vrarë nga dy sulme me bomba në Kabul
Bota

Të paktën 16 të vrarë nga dy sulme me bomba në Kabul

Të paktën 16 persona janë vrarë dhe mbi 40 të tjerë janë plagosur nga dy sulmet me bomba që goditën sot Kabulin. Përgjegjësinë për sulmet e kanë marrë talebanët. Në makinë-bombë shpërtheu në portat e selisë së policisë në perëndim të Kabulit, ka thënë zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Najib […]

ISIS, Al Baghdadi pranon humbjen, por ka një mesazh për kamikazët
Bota

ISIS, Al Baghdadi pranon humbjen, por ka një mesazh për kamikazët

Lideri i ISIS-it, Abu Bakr Al Baghdadi, ka dërguar një “mesazh audio”, ku ka pranuar humbjen në betejën kundër forcave qeveritare irakiane. Mediat lokale, shkruajnë se më 18 tetor, trupat e Baghdadit, kishin nisur një mësymje për të rimarrë nën kontroll Mosulin, ku në verën e vitit 2014, Kalifi shpalli […]

Vrasja e Kim, autoret dalin përpara gjykatës me jelek anti-plumb
Bota

Vrasja e Kim, autoret dalin përpara gjykatës me jelek anti-plumb

Dy gratë e akuzuara për vrasjen e Kim Jong-nam vëllait të madh të diktatorit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un, kanë dalë sot përpara gjykatës. Indoneziania Siti Aisyah, 25 vjegë dhe vietnamezja Doan Thi Huong, 28 vjeçe, ishin rrethuar nga prania e madhe e policisë në momentin që kanë shkuar […]

Trump në Kongres: Të shpëtojmë SHBA-të nga terrorizmi
Bota

Trump në Kongres: Të shpëtojmë SHBA-të nga terrorizmi

“Jemi duke marrë masa të forta për të mbrojtur vendin tonë nga terrorizimi radikal islamik. Nuk është çështje mëshire, por një ndjenjë e fortë që na lejon të hyjmë në vende të pakontrolluara, ku nuk ka konflikte të menjëhershme”. Kështu është shprehur Donald Trump në ndërhyrjen e parë në Kongresin […]

Zgjedhjet në Francë 2017: “Obama për president”
Bota

Zgjedhjet në Francë 2017: “Obama për president”

Një peticion online, që i bën thirrje ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, të garojë në zgjedhjet presidenciale në Francë, ka tërhequr mbi 42 000 mbështetës. Postera të fushatës me mbishkrimin “Oui, on peut”, që nga frëngjishtja do të thotë “Po, ne mundemi”, janë shfaqur gjithandej Parisit. “Po, ne […]

Francë, snajperisti qëllon aksidentalisht dy vetë gjatë fjalimit të Hollande
Bota

Francë, snajperisti qëllon aksidentalisht dy vetë gjatë fjalimit të Hollande

Një polic francez ka qëlluar aksidentalisht me snajper dy persona, duke i lënë të plagosur, gjatë kohës që Presidenti Francois Hollande mbante një fjalim. Hollande ishte duke përuruar një segment të ri të hekurudhës në qytetin e Villognon, në Francën perëndimore, kur u dëgjuan të shtënat. Një kamerier dhe një […]