Kulture

Ekspozita e Ramës në Firence mbledh politikanë dhe artistë. Rama mungoi
Kulture

Ekspozita e Ramës në Firence mbledh politikanë dhe artistë. Rama mungoi

Është hapur këtë te premte, në Galerinë e mirënjohur të artit “Eduardo Secci” në Firence, ekspozita personale e kryeministrit Edi Rama. Dritare.net mësoi se  kryeministri nuk ishte i pranishëm në inagurim, megjithëse ishte parashikuar prania e tij dhe biseda me kritikë e njohës arti. Ai ka qenë në Vlorë, dhe […]

FOTOT/ Zbulim spektakolar në Durrës: Artefakte të perandorit August
Kulture

FOTOT/ Zbulim spektakolar në Durrës: Artefakte të perandorit August

Nga Durrësi vjen një zbulim spektakolar. Gjatë gërmimeve janë gjetur disa artefakte të perandorit August. Artefaktet i kanë rezistuar djegies së dyrrahut, pas tërmetit të madh të vitit 1272. Zbulimi i tyre vjen në kohën e debateve të mëdha mbi punimet që po bën Bashkia e Durrësit me Velerinë. Source: […]

Bashkëpunimi kulturor/ Shqipëria nënshkruan për herë të parë marrëveshje me Serbinë, dakordësi edhe me Greqinë
Kulture

Bashkëpunimi kulturor/ Shqipëria nënshkruan për herë të parë marrëveshje me Serbinë, dakordësi edhe me Greqinë

Ministria e Kulturës së Shqipërisë, në përfundim të  Konferencës së tretë Ministeriale “Nxitja e Kulturës për Zhvillim të Qendrueshëm” ka firmosur marrëveshjen e parë për bashkëpunim kulturor me Serbinë. Qëllimi i këtij programi bashkëpunimi kulturor është të zhvillojë dhe mbështesë bashkëpunimin kulturor mes institucioneve dhe organizatave të ndryshme të të […]

Rama: “Rritëm buxhetin për kulturën”
Kulture

Rama: “Rritëm buxhetin për kulturën”

  Kryeministri Edi Rama, ishte sot i pranishëm në konferencën ministeriale me titull “Nxitja e kulturës për zhvillim të qëndrueshëm”, ku deklaroi se qeveria rriti buxhetin për kulturën, por nuk është asnjëherë mjaft. “Programi ynë i Rilindjes Urbane kërkon të ringjallë hapësirën publike. E bukura është shumë e rëndësishme në raport […]

Dritëro Agolli dhe “Njeriu me top” i Luznisë së Dibrës
Kulture

Dritëro Agolli dhe “Njeriu me top” i Luznisë së Dibrës

Ai, Dritëro Agolli, poeti, shkrimtari, njeriu, e donte Dibrën dhe dibranët. Sa herë jam takuar me Të, në mjedise të ndryshme në Tiranë dhe në Athinë, në shtëpinë e Tij gjithnjë derëhapur për të gjithë, fjalën e ka përcjellë në Dibër duke kujtuar me dëshirë njerëz dhe vende, duke i […]

Sekuestrimi i objekteve të vjedhura në Apolloni/ Kumbaro: Ndëshkim për këdo që guxon të prekë pasuritë kulturore! Ruajtja e tyre, detyrë e të gjithëve!
Kulture

Sekuestrimi i objekteve të vjedhura në Apolloni/ Kumbaro: Ndëshkim për këdo që guxon të prekë pasuritë kulturore! Ruajtja e tyre, detyrë e të gjithëve!

Duke vlerësuar punën e bërë nga Ministria e Brendshme dhe gjithë strukturat e Policisë së Shtetit për sekuestrimin e objekteve të vjedhura në gërmimet e bëra në Apoloni dhe kapjen e autorëve, ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro tha se mbrojtja e pasurive kulturore të vendit tashmë është një strategji kombëtare, […]