Kulture

Arti si vlerë në universin e Anastas Nikës
Kulture

Arti si vlerë në universin e Anastas Nikës

Nga Elmas Haxhiraj “Arti është i madh dhe bota është e vogël”.Do të mjaftonte ky postulat brenda ndërgjegjes time sociale për të rrëmuar thellë në universin artistik të Anastas Nikës. Në universin e ketij mjeshtri, punë shumë dhe fjalëpak të artit shqiptar. Një univers të cilin Borges,do ta përkufizonte si”labirint […]

Durrës/Panairi ndërkombëtar i librit shqip çel siparin e tij në 2 gusht
Kulture

Durrës/Panairi ndërkombëtar i librit shqip çel siparin e tij në 2 gusht

  Panairi ndërkombëtar i librit shqip çel siparin e tij në 2 gusht në qytetin e DurrësitPër 5 ditë me radhë qyteti i Durrësit do të jetë vëmendja letrare mbarëkombëtare, vend i cili është zgjedhur për të zhvilluar “Panairin Ndërkombëtar të librit shqip”. Organizatorët e aktivitetit më të rëndësishëm letrar […]

Artistët peticion Edi Ramës: Mos e largo Kernin!
Kulture

Artistët peticion Edi Ramës: Mos e largo Kernin!

Artiste te TKOB i kanë derguar nje peticion kryeministrit Rama të mos pranojë dorëheqjen e Ilir Kernit. Në peticion thuhet se kanë firmosur mbi 80% të artistëve të Teatrit Kombëtar të Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor. Kërkojnë që Edi Rama të mos pranojë dorëheqjen e Ilir Kernit nga posti i […]

Kulture

Rikthehet “Ghostbusters” pas 27 vitesh

TemA TV në bashkëpunim me Cineplexx, sjell për publikun e gjerë filmin “Ghostbusters”. Filmi  “Ghostbusters” është  rikthyer pas 27 vitesh. Ndryshe nga dy filmat e parë, kësaj rradhe ai vjen në një këndveshtrim tjetër, tërësisht komik, duke përbërë kështu një ndryshim nga zhanri i filmave të mëparshëm. Ndjekëset e fantazmave do […]

ÇMIMI/  “GJUHA E SHPIRTIT”  i jepet Visar Zhitit për poezinë dhe misionin
Kulture

ÇMIMI/ “GJUHA E SHPIRTIT” i jepet Visar Zhitit për poezinë dhe misionin

  Në vend të një reportazhi     Në edicionin më të fundit, Çmimi Ndërkombëtar “Gjuha e shpirtit”, (“Il linguaggio dell’anima”), Itali 2016, i jepet poetit dhe diplomatit Visar Zhiti. Komiteti Promovues me përfaqësues entesh të ndryshme kulturore e sociale, nga Angjesia e Informacionit “Zenit”, më e madhja e botës […]