Ndryshe

Në 2017, njerëzit do të rikthehen në Hënë
Ndryshe

Në 2017, njerëzit do të rikthehen në Hënë

“Moon Express” po përgatitet që të shkojë në Hënë, nëse do t’ia arrijë qëllimit, atëherë do të çojë në shtëpi çmimin prej 20 milionë dollarësh të cilin e jep Google Kompania private “Moon Express” arriti të marrë nga Administrata e Aviacionit Federal (FAA) të SHBA-së, lejen për të dërguar një […]

Ushqyerja gjatë verës, ndihuni mirë me frutat e stinës
Ndryshe

Ushqyerja gjatë verës, ndihuni mirë me frutat e stinës

Këshilla Çfarë mund të pini gjatë verës kur bën shumë vapë? Shfrytëzoni të mirat e shalqirit, të pjeprit, manaferrave ose të frutave të tjera të sezonit për t’u freskuar dhe për të rigjetur formën tuaj të dëshiruar Shalqiri dhe pjepri përmbajnë sasi të mëdha uji dhe janë të duhurit për […]

Autobusi teknologjik që kalon mbi makinat në Kinë
Ndryshe

Autobusi teknologjik që kalon mbi makinat në Kinë

Ky është modeli i quajtur “Transit Explore Bus” (shkurt TEB), një autobus elektrik gjigand, i lartësuar mbi mjetet e tjera, i gjerë sa dy korsi të një rruge normale qyteti Përpara gjashtë vitesh kjo ishte një ide mjaft e guximshme e një inxhinieri kinez, Song Youzhou. Gjashtë javë më parë […]

Përse telefoni i lëvizshëm u quajt celular
Ndryshe

Përse telefoni i lëvizshëm u quajt celular

Sistemi u vu në punë në 1947 nga Douglas H. Ring dhe W. Rae Young, inxhinierë në “Bell Labs”, që dizajnuan një rrjetë me mekanizma elektronikë që e quajtën “skema celular”   Deri në vitet 70 fjala celular nuk kishte fare të bënte me elektronikën apo telefoninë. Mes përdorimeve të […]

Nxirja e lëkurës, mite dhe të vërteta
Ndryshe

Nxirja e lëkurës, mite dhe të vërteta

Shëndeti Si dhe kur mund të ekspozoheni në diell pa pësuar ndonjë rrezik? A është i mirë kremi mbrojtës kundra rrezeve të dëmshme i një viti më parë? Po poshtë ccadrës a jeni të sigurt? Mbi nxirjen e trupit ekzistojnë teori e gënjeshtra të ndryshme, disa prej tyre tepër të […]

10 fakte që ndoshta nuk i dini për Adolf Hitlerin
Ndryshe

10 fakte që ndoshta nuk i dini për Adolf Hitlerin

Kërshëri Më 2 gusht të vitit 1934 Adolf Hitler u bë udhëheqësi i Gjermanisë, duke krijuar diktaturën më të keqe të historisë. Për figurën dhe propagandën e tij të zezë thuajse është thënë gjithçka. Por ka ende disa aspekte jo shumë të njohura rreth jetës së tij. 1 – Mustaqet? […]

Sa shumë i ngjan fotos tënde ‘selfie’?
Ndryshe

Sa shumë i ngjan fotos tënde ‘selfie’?

Vetë-fotoja me ‘smartphone’ është e lehtë dhe e shpejtë, por shpesh herë rezulton paksa e pabesë. Kjo është arsyeja se përse studentët në universitetin e “Princeton” shpikën një softëare për të korrigjuar foton në vetëm tri klikime.   Çdo ditë anembanë botës bëhen me dhjetëra miliona selfie, ndoshta qindra miliona […]

Kujdesi për shëndetin tregohet edhe nga uji mineral
Ndryshe

Kujdesi për shëndetin tregohet edhe nga uji mineral

Këshilla Uji, pas oksigjenit, është elementi i dytë kryesor i ekzistencës tonë, ndaj për marrjen e tij gjithsecili duhet të tregoj një kujdes tepër të veçantë! Tregjet ofrojnë shumë ujëra mineral, por ne do t’ju tregojmë se cili është ai i duhuri për një shëndet të mirë… Uji është një […]

Kur smartphoni të bën të shtosh në peshë
Ndryshe

Kur smartphoni të bën të shtosh në peshë

Kërkuesja Aradhna Krishna e “Michigan’s Ross School of Business” bashkë me Hao Shen dhe Meng Zhang të “Chinese University” të Hong Kong-ut, zbuluan se të zgjedhësh çfarë të hash duke prekur me duar nëpër tabletat dhe smartphone-t është i dëmshëm për shëndetin Më thuaj si e bën porosinë e të […]

6 arsye se përse të jesh shtatshkurtër është më mirë     
Ndryshe

6 arsye se përse të jesh shtatshkurtër është më mirë     

Personat shtatshkurtër nuk kanë pse të mërziten. Jeta është e bukur edhe kur je i shkurtër, madje ka disa të mira krahasuar me gjatoshët. Më poshtë janë 6 arsye që “shkurtabiqët” duhet t’i bëjnë të ndihen mirë Një shtat i shkurtër sjell ndonjëherë edhe mërzi. Gjithnjë do të jetë dikush […]