Ndryshe

Chapecoense, djali i trajnerit shpëtoi se harroi pasaportën në shtëpi
Ndryshe

Chapecoense, djali i trajnerit shpëtoi se harroi pasaportën në shtëpi

Matheus Saroli duhej të ishte në avionin që u rrëzua në malet e Medelinit në Kolumbi me gjithë skuadrën. Sikundër dhe kryebashkkiuaku i qytetit, Luciano Buligon Matheus Saroli, djali i trajnerit të Chapecoenses Aksidenti tragjik ajror i Chapecoenses, klubi brazilian që u shua në malet e Kolumbisë, po nxjerr në […]

Zëri misterioz po shkatërron ekonominë e një qyteti, asnjë nuk heton
Ndryshe

Zëri misterioz po shkatërron ekonominë e një qyteti, asnjë nuk heton

Një zë misterioz po shkatërron ekonominë e një qyteti kanadez, por askush nuk dëshiron që të hetojë origjinën e tij. Zëri i përhershëm që mendohet se vjen nga deti, po gjunjëzon ekonominë e disa qyteteve kanadeze, që bazohen tek peshkimi.  Askush nuk ka arritur që të zbulojë kush dhe çfarë […]

Jeta private e Fidel Kastros, gratë, të dashurat dhe 10 fëmijët
Ndryshe

Jeta private e Fidel Kastros, gratë, të dashurat dhe 10 fëmijët

Komandanti, i cili ndërroi jetë në moshën 90-vjeçare para pak ditësh, u martua dy herë dhe zyrtarisht pati 6 fëmijë, por tradhtitë e tij kanë qenë të panumërta I ashtuquajturi “Lider Maximo”, ose ndryshe Komandant Fideli! Për Kubën ishte Presidenti, por për të tjerët thjesht një bashkëshort, një baba dhe […]

Bakteret, aleatët e luleve mishngrënëse
Ndryshe

Bakteret, aleatët e luleve mishngrënëse

Miqtë më të mirë të insekteve të gëlltitura në lulen mishngrënëse Darlingtonia Californica , janë mikroorganizmat që reduktojnë tensionin në sipërfaqen e ujit dhe që mbysin prenë e tyre. Ky duket si një bashkëpunim djallëzor. Vetë lulja ka një emër të frikshëm “Bima kobër”,  por nuk është vetëm kjo ajo […]

Ja cilat janë 6 ushqimet armike të hipertensionit
Ndryshe

Ja cilat janë 6 ushqimet armike të hipertensionit

Ata që ndikojnë negativisht në shëndetin e arterieve dhe zemrës sonë nuk janë vetëm stresi, një stil jetese jokorrekt, sedentarizmi, por edhe ajo që ne hamë. Dhe shpesh, edhe pse mundohemi të tregohemi të kujdesshëm, konsumojmë ushqime që përmbajnë sasi shumë të lartë kripe. Këto ushqime që mund të shkaktojnë […]

Efektet anësore të punës në zyrë
Ndryshe

Efektet anësore të punës në zyrë

Puna fizike është e lodhshme, por qëndrimi para kompjuterit për një kohë të gjatë është akoma më e rrezikshme për shëndetin. Këto janë fjalët e ekspertëve amerikanë dhe anglezë, të cilët përmes dy studimeve të ndryshme kanë nxjerrë një listë të problemeve që mund të shfaqen në qoftë se kalohen […]

Zhvillim për të mbijetuar, elefantët afrikanë lindin pa dhëmbë
Ndryshe

Zhvillim për të mbijetuar, elefantët afrikanë lindin pa dhëmbë

Kush nuk i ka, mund të ketë më shumë mundësi për t’i mbijetuar gjuetisë së paligjshme të kontrabandistëve Duket se është gjuetia e kontrabandistëve ajo që po përcakton linjën e evolucionit të elefantëve në Afrikën e Jugut. Për më shumë se 30 vjet, Koyce Pool, kreu i “Elephant Vocie”, ka […]

Të dashurohesh pas një miku
Ndryshe

Të dashurohesh pas një miku

Kam rënë në dashuri me mikun tim më të mirë, po tani si t’ia bëj? Mos vallë miqësia dhe dashuria mes një burri dhe një gruaje janë marrëdhënie që rrjedhin paralelisht dhe të destinuara për të mos u kryqëzuar kurrë? Ja si mund ta përballoni situatën nëse ju ndodh diçka […]

Varësia ndaj seksit është çrregullim mendor
Ndryshe

Varësia ndaj seksit është çrregullim mendor

Varësia seksuale mund të cilësohet si çrregullim psikik. Deri më tani, psikiatrit kanë qenë në mëdyshje për ta konsideruar varësinë ndaj seksit si një çrregullim të sjelljes, për shkak të provave të pamjaftueshme shkencore. Por një studim i ri, i kryer nga një grup shkencëtarësh të Universitetit të Kalifornisë në […]

Lamtumirë Fidel Castro, ja kush ishte babai i revolucionit kuban
Ndryshe

Lamtumirë Fidel Castro, ja kush ishte babai i revolucionit kuban

Ish-“Lider Maximo” ka qenë një hero për të majtët, por nga ana tjetër një diktator i përgjakshëm për armiqtë Fidel Castro, heroi i së majtës për botën dhe diktatori gjakatar për armiqtë, ka qenë protagonist i një ishulli të vogël në Karaibe për thuajse 60 vjet, duke ndjekur vizionin e […]