Ndryshe

Obama lë Shtëpinë e Bardhë, ç’do të bëhet me rrjetet sociale?
Ndryshe

Obama lë Shtëpinë e Bardhë, ç’do të bëhet me rrjetet sociale?

Faqet zyrtare do të kalojnë automatikisht për pasardhësit e rinj që do të drejtojnë SHBA-të, ndërsa të gjitha kontributet video e audio të krijuara në këto 8 vjet, do të ruhen Me zgjedhjet e 8 nëntorit, presidenti aktual i SHBA-ve, Barack Obama do të lërë Shtëpinë e Bardhë. Por jo […]

Mrekullitë e sodës së bukës
Ndryshe

Mrekullitë e sodës së bukës

Duket e pabesueshme, por realisht soda e bukës bën mrekullia. Efektet mahnitëse të sodës mund t’i shohim që nga përdorimi i saj në dhëmbë e deri të rrobat. Më poshtë po ju tregojmë disa nga përdorimet dhe përfitimet që vijnë nga soda e bukës. Soda e bukës pastron rrobat Përdorimi […]

Një vit pas masakrës, “Bataclan” rihapet me një koncert të Sting
Ndryshe

Një vit pas masakrës, “Bataclan” rihapet me një koncert të Sting

Ylli i muzikës britanike do të interpretojë në lokalin historik të Parisit, ku në 13 nëntor 2015 terroristët e ISIS-it vranë 93 persona Salla e koncertit parisien të “Bataclan” do të rihapet të shtunën e ardhshme me 12 nëntor në prag të përvjetorit të parë të atentatit terrorist me një […]

Obeziteti, qumështi dhe djathi nuk iu shëndoshin
Ndryshe

Obeziteti, qumështi dhe djathi nuk iu shëndoshin

Sipas një studimi kinez, një gotë me qumësht në ditë ul me 16% rrezikun e shtimit të peshës trupore, duke akumuluar yndyrën Shpesh të akuzuara se shtojnë rrezikun e obezitetit, qumështi dhe djathërat kanë qenë më shumë në gjendje të luftojnë akumulimin e yndyrës dhe të ndihmojnë në humbjen e […]

Prespa, vendbanim i lashtë prej 3.100 vitesh
Ndryshe

Prespa, vendbanim i lashtë prej 3.100 vitesh

Një grup arkeologësh dhe zhytësish profesionistë nga Instituti i Arkeologjisë, në ekspeditën e quajtur “Prespa 1”, të zhvilluar në muajt prill-maj në Liqenin e Prespës, sjellin fakte se vendbanimet në këtë zonë datojnë të paktën që prej 3.100 vitesh. Ekspedita tërësisht shqiptare, me zhytës dhe arkeologë nga Instituti i Arkeologjise, […]

Në vitin 2030 tumori mund të vrasë 5.5 milionë gra në vit
Ndryshe

Në vitin 2030 tumori mund të vrasë 5.5 milionë gra në vit

Raporti është paraqitur në Kongresin Botëror të “American Cancer Society” në Paris. Një rritje prej 60% në krahasim me 2012-ën Kanceri mund të vrasë 5.5 milionë gra në vitin 2030. Është një skenar dramatik ai i paraqitur në Kongresin Botëror të “American Cancer Society”, që sapo është mbyllur në Paris. […]

10 “sekrete” për historinë dhe domethënien e tatuazheve
Ndryshe

10 “sekrete” për historinë dhe domethënien e tatuazheve

Forma e tyre shpreh një “substancë”, një mendim, një emocion, një kuptim, që ka patjetër një vlerë, e cila duhet shfaqur gjithnjë para të tjerëve Trasgresioni është një kujtim i largët. Tatuazhi është “normalitet, ps të cilit ekziston një nevojë psikologjike, personale dhe specifike, shpesh sekrete. Tatuja është një kod, […]

Michelle Obama, ikona e stilit në Shtëpinë e Bardhë (Foto)
Ndryshe

Michelle Obama, ikona e stilit në Shtëpinë e Bardhë (Foto)

Një grua e fortë, një avokate e suksesshme, e cila ka mbështetur bashkëshortin dhe ka shkëlqyer në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe në pjesëmarrjet e saj në jetën sociale amerikane Më 8 nëntor SHBA-të do të shkojnë në zgjedhje për të votuar për presidentin e ri dhe me këtë datë do të […]

Gjermani, romët surprizojnë me pjesë teatrale nëpër Europë
Ndryshe

Gjermani, romët surprizojnë me pjesë teatrale nëpër Europë

Një projekt inovativ për teatrin rrëfen historinë e romëve në përpjekjet për një jetë më të mirë dhe të sigurtë. Ansambli multikulturor ka mbledhur për teatrin histori reale nga Ballkani Me sa duket klishetë ekzistojnë për t’u përdorur që pastaj të shpërbëhen. Ky do të ishte, thënë përmbledhtazi, mesazhi më […]

Obama shpenzoi 3.6 mln $ (publike) për të luajtur golf me Tiger Wodds
Ndryshe

Obama shpenzoi 3.6 mln $ (publike) për të luajtur golf me Tiger Wodds

“Washington Times” zbulon dokumente se shefi i Shtëpisë së Bardhë ka abuzuar me paratë e taksapaguesve amerikanë Një tarifë e gjelbër dhe paksa ë kripur për një fundjavë golfi për Barack Obamën në vitin 2013: në shkurtin e 3 viteve më parë, presidenti fluturoi në Florida për të marrë disa […]