Ndryshe

Prespa, vendbanim i lashtë prej 3.100 vitesh
Ndryshe

Prespa, vendbanim i lashtë prej 3.100 vitesh

Një grup arkeologësh dhe zhytësish profesionistë nga Instituti i Arkeologjisë, në ekspeditën e quajtur “Prespa 1”, të zhvilluar në muajt prill-maj në Liqenin e Prespës, sjellin fakte se vendbanimet në këtë zonë datojnë të paktën që prej 3.100 vitesh. Ekspedita tërësisht shqiptare, me zhytës dhe arkeologë nga Instituti i Arkeologjise, […]

Në vitin 2030 tumori mund të vrasë 5.5 milionë gra në vit
Ndryshe

Në vitin 2030 tumori mund të vrasë 5.5 milionë gra në vit

Raporti është paraqitur në Kongresin Botëror të “American Cancer Society” në Paris. Një rritje prej 60% në krahasim me 2012-ën Kanceri mund të vrasë 5.5 milionë gra në vitin 2030. Është një skenar dramatik ai i paraqitur në Kongresin Botëror të “American Cancer Society”, që sapo është mbyllur në Paris. […]

10 “sekrete” për historinë dhe domethënien e tatuazheve
Ndryshe

10 “sekrete” për historinë dhe domethënien e tatuazheve

Forma e tyre shpreh një “substancë”, një mendim, një emocion, një kuptim, që ka patjetër një vlerë, e cila duhet shfaqur gjithnjë para të tjerëve Trasgresioni është një kujtim i largët. Tatuazhi është “normalitet, ps të cilit ekziston një nevojë psikologjike, personale dhe specifike, shpesh sekrete. Tatuja është një kod, […]

Michelle Obama, ikona e stilit në Shtëpinë e Bardhë (Foto)
Ndryshe

Michelle Obama, ikona e stilit në Shtëpinë e Bardhë (Foto)

Një grua e fortë, një avokate e suksesshme, e cila ka mbështetur bashkëshortin dhe ka shkëlqyer në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe në pjesëmarrjet e saj në jetën sociale amerikane Më 8 nëntor SHBA-të do të shkojnë në zgjedhje për të votuar për presidentin e ri dhe me këtë datë do të […]

Gjermani, romët surprizojnë me pjesë teatrale nëpër Europë
Ndryshe

Gjermani, romët surprizojnë me pjesë teatrale nëpër Europë

Një projekt inovativ për teatrin rrëfen historinë e romëve në përpjekjet për një jetë më të mirë dhe të sigurtë. Ansambli multikulturor ka mbledhur për teatrin histori reale nga Ballkani Me sa duket klishetë ekzistojnë për t’u përdorur që pastaj të shpërbëhen. Ky do të ishte, thënë përmbledhtazi, mesazhi më […]

Obama shpenzoi 3.6 mln $ (publike) për të luajtur me Tiger Wodds
Ndryshe

Obama shpenzoi 3.6 mln $ (publike) për të luajtur me Tiger Wodds

“Washington Times” zbulon dokumente se shefi i Shtëpisë së Bardhë ka abuzuar me paratë e taksapaguesve amerikanë Një tarifë e gjelbër dhe paksa ë kripur për një fundjavë golfi për Barack Obamën në vitin 2013: në shkurtin e 3 viteve më parë, presidenti fluturoi në Florida për të marrë disa […]

Obama shpenzoi 3.6 mln $ (publike) për të luajtur golf me Tiger Wodds
Ndryshe

Obama shpenzoi 3.6 mln $ (publike) për të luajtur golf me Tiger Wodds

“Washington Times” zbulon dokumente se shefi i Shtëpisë së Bardhë ka abuzuar me paratë e taksapaguesve amerikanë Një tarifë e gjelbër dhe paksa ë kripur për një fundjavë golfi për Barack Obamën në vitin 2013: në shkurtin e 3 viteve më parë, presidenti fluturoi në Florida për të marrë disa […]

Bashkimi Europian është gati të konsumojë insekte në 2018-ën
Ndryshe

Bashkimi Europian është gati të konsumojë insekte në 2018-ën

Rregullorja e BE-së parashikon që rreth pas një viti, do të ketë karkaleca dhe akrepa në menytë e restoranteve të Kontinentit të Vjetër. FAO: Ushqime të pasura me proteina Karkaleca, insekte, akrepa. Shpesh ata na bëjnë të kemi frikë dhe na ngjallin neveri. Nëse do t’i gjeni ato në pjatën […]

Ish-bashkëshortja e Ramës, Matilda Makoçi: Kam respekt për Edin
Ndryshe

Ish-bashkëshortja e Ramës, Matilda Makoçi: Kam respekt për Edin

Bashkëshortja e parë e kryeministrit Edi Rama, Matilda Makoçi, pas shumë vitesh në heshtje ka rrëfyer për  emisionin “Exclusive” në Top Channel jetën e saj pas martesës dhe braktisjes së aktrimit pas lindjes së djalit, Gregori. “Isha shtatzënë, pas lindjes nuk arrita t’i kthehesha rolit. Nuk kisha më kushte që […]

Ish-bashkëshortja e Edi Ramës, Matilda Makoçi rrëfehet për “Exclusive”
Ndryshe

Ish-bashkëshortja e Edi Ramës, Matilda Makoçi rrëfehet për “Exclusive”

Bashkëshortja e parë e kryeministrit Edi Rama, Matilda Makoçi, pas shumë vitesh në heshtje ka rrëfyer për  emisionin “Exclusive” në Top Channel jetën e saj pas martesës dhe braktisjes së aktrimit pas lindjes së djalit, Gregori. “Isha shtatzënë, pas lindjes nuk arrita t’i kthehesha rolit. Nuk kisha më kushte që […]