Ndryshe

Foto të rralla / Miqësia shqiptaro-kineze në vitet ’60!
Ndryshe

Foto të rralla / Miqësia shqiptaro-kineze në vitet ’60!

Pas ftohjes së marrëdhënieve mes BRSS dhe Shqipërisë, qeveria e Enver Hoxhës në 13 janar 1962 do udhëtonte drejt Pekinit për të nënshkruar një sërë marrëveshjesh ekonomike, ushtarake dhe arsimore. Prej atëherë Kina do kishte vetëm një shtet mik europian, por që miqësia e tyre nuk do zgjaste shumë. Ndërsa […]

Supersticionet dhe besëtytnitë, si kanë lindur dhe pse besojmë akoma
Ndryshe

Supersticionet dhe besëtytnitë, si kanë lindur dhe pse besojmë akoma

Macet e zeza dhe fat i keq? Ishte “faji” i një Pape: si erdhën besëtytnitë? Edhe pse të paarsyeshme dhe arbitrare, besimet popullore gjithmonë kanë qenë një goditje e madhe ndaj njerëzve. Ja nga vjen origjina Nuk është e vërtetë (por nuk i dihet kurrë) Sipas psikologut Stuart Vyse, “supersticioni […]

Flokët, ja se si t’i prisni kur të kaloni moshën 40 vjeçe!
Ndryshe

Flokët, ja se si t’i prisni kur të kaloni moshën 40 vjeçe!

T’i vlerësosh është fjala e duhur. Lini takim te parukierja dhe “bëni një prerje” ideale për ju Kjo është e drejtë: gjithçka ndryshon pas moshës 50 vjeçe. Për fat të keq, lëkura “bie”, truku nuk mban, fundet nuk ju bëjmë dhe flokët marrin një pamje më të të trishtuar. Duhet […]

Në tavolinën e mbretëreshës, 8 ushqimet që Elizabeta nuk i ha kurrë
Ndryshe

Në tavolinën e mbretëreshës, 8 ushqimet që Elizabeta nuk i ha kurrë

Makarona dhe patate Ndryshe nga bashkëshorti Filippo, adhurues pas kuzhinës, Mbretëresha Elizabeta II nuk jeton për të ngrënë, por e kundërta: preferon pjesë të vogla. I vetmi përjashtim: çokollata, për të cilën ajo ka një pasion të vërtetë. Siç tregon Darren McGrady, për më shumë se 15 vjet, kuzhinieri i […]

Njihuni me 10 sëmundjet më të “dhimbshme” të njeriut
Ndryshe

Njihuni me 10 sëmundjet më të “dhimbshme” të njeriut

Guri në veshka dhe dhimbje koke, por jo vetëm. Këtu është lista e gjendjeve më të këqija mjekësore të hartuara nga mjekët dhe bazuar në përvojën dhe dëshmitë e pacientëve. Nuk duhet harruar se për secilën nga këto patologji ka shërime dhe medikamente që ndihmojnë. Pas operacionit Pozita 10: neuropatia […]

Horoskopi, një pije për çdo shenjë të zodiakut
Ndryshe

Horoskopi, një pije për çdo shenjë të zodiakut

Zbuloni pijen më të përshtatshme për shenjën tuaj të zodiakut, për një dolli…siç dhe yjet rekomandojnë Për të hequr stresin e jetës së përditshme, shpesh gjithçka që duhet është një mbrëmje me miqtë, duke dëgjuar pak muzikë dhe duke pasur një koktej të mirë. Bartësit pëlqejnë përzierjen e përbërësve alkoolikë […]

Horoskopi, një koktej për çdo shenjë të zodiakut
Ndryshe

Horoskopi, një koktej për çdo shenjë të zodiakut

Zbuloni pijen më të përshtatshme për shenjën tuaj të zodiakut, për një dolli…siç dhe yjet rekomandojnë Për të hequr stresin e jetës së përditshme, shpesh gjithçka që duhet është një mbrëmje me miqtë, duke dëgjuar pak muzikë dhe duke pasur një koktej të mirë. Bartësit pëlqejnë përzierjen e përbërësve alkoolikë […]

“Look”-u i shtëpiakeve, si të shmangni pamjen jo të këndshme
Ndryshe

“Look”-u i shtëpiakeve, si të shmangni pamjen jo të këndshme

Është e vërtetë se rehatia është e shenjtë, por kur rrezikon të bëhet qesharake, është e nevojshme ta parandaloni. Zbuloni se si ta bëni atë Sa bukur të hysh në shtëpi pas një dite pune: më në fund të lirë nga këpucët e parehatshme, xhinset tepër të shtrënguara dhe ndoshta […]

Fundet, format më të përshtatshme për fizikun e femrave
Ndryshe

Fundet, format më të përshtatshme për fizikun e femrave

I rrudhosur, i zbukuruar ose asimetrik: zgjidhni modelin që rrit siluetën tuaj Fundi është një nga veshjet themelore të veshjeve të grave dhe moda gjithmonë ofron një shumëllojshmëri të pakufizuar. E rëndësishme është të zgjedhim formën më të përshtatshme për fizikun tonë, me qëllim që të çmojmë pikat e forta, […]

Seksi: lamtumirë “toy boy”, tani femrat e duan mashkull!
Ndryshe

Seksi: lamtumirë “toy boy”, tani femrat e duan mashkull!

Shijet e seskit të butë: ja si sillen ato që janë “single”, aventurieret dhe ato të teknologjisë Kthehet në modë mashkulli, me “M” të madhe dhe jo vetëm! Në fakt, deri para pak kohësh ishte “toy boy” ose mashkulli që pavarësisht të gjithave duhet të të bënte të qeshje, ose […]