Ndryshe

Të brendshmet, 6 gabimet që femrat nuk duhet të bëjnë
Ndryshe

Të brendshmet, 6 gabimet që femrat nuk duhet të bëjnë

Duhet të shmanget përdorimi i të brendshmeve dy ditë rresht, veshja e tangave si dhe përdorimi i detergjentit të parfumuar për të larë të brendshmet: mund të duken detaje të parëndësishme, por në realitet këto zakone të gabuara mund të shkaktojnë infeksione serioze. #td_uid_1_5c62d057a3dc9 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/02/bre-1-80×60.jpg) 0 […]

Të brendshmet, 6 gabimet që nuk duhet bërë
Ndryshe

Të brendshmet, 6 gabimet që nuk duhet bërë

Duhet të shmanget përdorimi i të brendshmeve dy ditë rresht, veshja e tangave si dhe përdorimi i detergjentit të parfumuar për të larë të brendshmet: mund të duken detaje të parëndësishme, por në realitet këto zakone të gabuara mund të shkaktojnë infeksione serioze. #td_uid_1_5c62981a80310 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(http://gazeta-shqip.com/lajme/wp-content/uploads/2019/02/bre-1-80×60.jpg) 0 […]

JETIMJA E HARRUAR…
Ndryshe

JETIMJA E HARRUAR…

– Historia që 15 vjet më parë, më nxiti të ideoj dhe të nxis në Kuvendin e Shqipërisë, nismën për të shpallur 20 Majin si “Dita Kombëtare e Jetimëve” – “Padashur pashë emrin tënd të shkruar/, Në gurin e një varri të vithisur/, Nga mendja ime ishe krejt i shuar/, […]

Rreziku nga “smartphone”-t dhe tabletat, disa këshilla përdorimi
Ndryshe

Rreziku nga “smartphone”-t dhe tabletat, disa këshilla përdorimi

Ka ndotje të mjedisit, ndotje akustike, por edhe ndotje nga elektromanjetizimi, që konsiderohet si e padukshme dhe efektet e të cilës janë ende një objekt studimi Specialistët thonë se njerëzit janë bërë “skllevër të ekranit” dhe shpeshherë punojnë rrugës për në punë apo në kthim, sikurse edhe pasi kthehen në […]

Banania lufton një sërë sëmundjesh, madje edhe depresionin
Ndryshe

Banania lufton një sërë sëmundjesh, madje edhe depresionin

Banania njihet si një frut që lufton stresin dhe depresionin. Bananet përmbajnë tre lloje sheqernash natyralë dhe fibra, të cilat luftojnë edhe një sërë sëmundjesh të tjera. Ajo parandalon apo shëron një numër të konsiderueshëm sëmundjesh. Depresioni Sipas një studimi më të fundit njerëzit që vuajnë nga depresioni mund të […]

Gjendje emergjence nga pushtimi i arinjve polarë rusë
Ndryshe

Gjendje emergjence nga pushtimi i arinjve polarë rusë

Prej dhjetorit, pranë fshatit Belushya Guba janë parë rreth 52 të tillë. Qëndrojnë në kazanët e plehrave, por janë rrezik për banorët, para së gjithash për fëmijët. Shkaku? Ngrohja globale Në çdo sezon dimëror, në ishujt rusë të Novaya Zemlya, të gjithë duhet të kenë kujdes ndaj arinjve polarë që […]

10 këngët që duhet të dëgjosh kur divorcohesh
Ndryshe

10 këngët që duhet të dëgjosh kur divorcohesh

Jeni duke u divorcuar? Janë kohët kur kaloni më shumë kohë në zyrën e avokatit se në zyrën tuaj, dhe kur buzëqeshja juaj ka humbur në fytyrë? Nuk keni pse zhyteni më thellë në dëshpërim. Shumë njerëz e kanë kaluar para jush këtë gjendje dhe sot duken të lumtur. Por […]

Si ti kërkojmë falje një gruaje?
Ndryshe

Si ti kërkojmë falje një gruaje?

Keni bërë një gabim dhe mendoni se ajo nuk do tua falë. Sigurisht që këtu nuk futet tradhtia, për të do tu duhet të japim leksione të tjera. Por po flasim për gabimet e përditshme të jetës në çift që janë të pashmangshme. Të gjithë zemërohemi me njëri tjetrin, pasi […]

Si evoluojnë organizmat? Ja eksperimenti që zgjat 500 vjet!
Ndryshe

Si evoluojnë organizmat? Ja eksperimenti që zgjat 500 vjet!

Është testi më i gjatë në histori dhe do të përfundojë më 30 qershor 2514. Shërben për të kuptuar kufijtë e jetëgjatësisë dhe si mund të zhvillohen dy lloje të baktereve në distancë kohore. Më 30 qershor 2514, dikush do të hapë për herë të fundit kutinë e lashtë të […]

Arsyet pse djersitni (shumë) gjatë natës dhe si ta parandaloni
Ndryshe

Arsyet pse djersitni (shumë) gjatë natës dhe si ta parandaloni

Edhe në dimër ndodh që të zgjoheni plot djersë, me një kokë të lagur dhe një jastëk të lagur. A është djersitja gjatë natës një shenjë e ndonjë çrregullimi të veçantë? Çfarë mund të bëjmë për ta ulur atë? A është djersitja e natës e zakonshme? Sipas një studimi të […]