Rajoni

Frikë nga ushtria e Kosovës, Serbia mbledh Këshillin e Sigurisë
Rajoni

Frikë nga ushtria e Kosovës, Serbia mbledh Këshillin e Sigurisë

Serbia ka mbledhur Këshillin e Sigurisë Kombëtare për të diskutuar për vendimet e Kosovës për transformimin e Forcës së Sigurisë në një ushtri të rregullt. Takimi me agjencitë e sigurisë konfirmon kundërshtimet e Beogradit, duke e paraqitur ushtrinë e Kosovës si rrezik. Por kjo vë në pikëpyetje edhe dialogun e […]

Rusja Sputnik: Në Maqedoni po krijohet shteti i tretë shqiptar në Ballkan. Shqiptarët nën drejtimin Ramës janë fuqizuar dhe tani janë kërcënim serioz
Rajoni

Rusja Sputnik: Në Maqedoni po krijohet shteti i tretë shqiptar në Ballkan. Shqiptarët nën drejtimin Ramës janë fuqizuar dhe tani janë kërcënim serioz

Në një shkrtim të Brankica Ristiç, në edicionin e Sputnik në serbisht, theksohet se Edi Rama qëndron pas kundërshtimit të Hashim Thaçit ndaj NATO-s për çështjen e ushtrisë dhe se po destabilizon Ballkanin nëpërmjet Maqedonisë. Sipas Sputnik, replikat ndërmjet SHBA dhe Hashim Thaçit për ushtrinë janë thjesht lojëra. Të premten, […]

Presidenti i Maqedonisë këmbëngul te refuzimi i mandatit për Zaev
Rajoni

Presidenti i Maqedonisë këmbëngul te refuzimi i mandatit për Zaev

Zyra e presidentit maqedonas, Gjorge Ivanov të hënën tha se pengesat që e ndalonin atë nga dhënia e një mandati për liderin social demokrat të opozitës, Zoran Zaev nuk ishin hequr. Kjo pavarësisht thirrjeve të opozitës dhe komunitetit ndërkombëtar që presidenti të mos e vonojë formimin e një qeverie të […]

“The Economist”: Rreziku i konfliktit në Maqedoni
Rajoni

“The Economist”: Rreziku i konfliktit në Maqedoni

Tensionet me politikanët shqiptarë në Maqedoni mund të degjenerojnë në konflikt, paralajmëron “The Economist”. E përjavshmja prestigjioze britanike analizon interesin e politikanëve perëndimorë për Shkupin, deklaratat polemizuese ruse dhe afrimin e luftës së trumpetuar nga gazetat serbe. Ngërçi nisi me grindjen për koalicion, kur BDI-ja vendosi që të mos bashkëpunonte […]

Der Standard për Maqedoninë: “Mjafton një shkëndijë”, frika shqiptare…
Rajoni

Der Standard për Maqedoninë: “Mjafton një shkëndijë”, frika shqiptare…

Partitë shqiptare në Maqedoni kanë frikë përzierjen e Rusisë dhe frikësohen mos ushqehet dhuna ndëretnike, shkruan fillimisht media e majtë austriake “Der Standard”. Mbi rajonin e Ballkanit përsëri fjala “Luftë” është në majë të gojës. “Nëse ata duan luftë, atëherë ju lutem, por atëherë ata do i fitojmë,” thotë një […]

Sulmohet me gurë autobusi me kosovarë në Serbi
Rajoni

Sulmohet me gurë autobusi me kosovarë në Serbi

Një autobus me pasagjerë nga Kosova u sulmua sot në Serbi. “A duhet të thirret një takim i Këshillit të Sigurimit?”, pyeti ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, duke ironizuar me serbët. Ambasadorja e quajti “standard të dyfishtë” dhe “hipokrizi” këtë rast si dhe ka kritikuar komunitetin ndërkombëtar që […]