Rajoni

Maqedoni, LSDM përsërit kërkesën: Ivanov të japë mandatin për qeverinë
Rajoni

Maqedoni, LSDM përsërit kërkesën: Ivanov të japë mandatin për qeverinë

Lëvizja Socialdemokrate e Maqedonisë (LSDM) e ka përsëritur kërkesën ndaj presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov që t’ia japë mandatin për formimin e qeverisë kryetarit të partisë, Zoran Zaev. “Programi i qeverisë së re reformuese e garanton karakterin unitar të shtetit dhe siguron zhvillim dhe përparim të vendit, për këtë arsye […]

Alarm në Rumani, vdesin 17 fëmijë nga epidemia e fruthit
Rajoni

Alarm në Rumani, vdesin 17 fëmijë nga epidemia e fruthit

Në Rumani situata është alarmante sepse deri tani kanë humbur jetën 17 fëmijë, ndërkohë që mijëra të tjerë janë infektuar nga fruthi. Epidemia ka rënë që prej shtatorit të vitit 2016 e është përhapur në vazhdim. Ministri i shëndetësisë, Florian Bodog tha se 3400 njerëz janë infektuar me këtë sëmundje. […]

Vujiçiç: Malazezët përkrahin formimin e Ushtrisë së Kosovës
Rajoni

Vujiçiç: Malazezët përkrahin formimin e Ushtrisë së Kosovës

Kryetari i Shoqatës së Malazezëve në Kosovë, Sllobodan Vujiçiç informoi se komuniteti malazez në Kosovë përkrah fuqishëm krijimin e Ushtrisë së Kosovës. Reagimi i tij erdhi përmes një komunikate dërguar medieve ku thuhet se shndërrimi i FSK-së në forcë të armatosur të Kosovës ka përkrahjen e të gjitha grupeve parlamentare, […]

BE me dhimbje koke,  i trembet këtyre ngjarjeve në Ballkan
Rajoni

BE me dhimbje koke, i trembet këtyre ngjarjeve në Ballkan

Bashkimi Evropian është i shqetësuar për situatën aktuale në Ballkan. Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk këtë javë theksoi se tensionet në Ballkan janë jashtë kontrollit, dhe këto të fundit sipas tij po shkaktohen pjesërisht për shkak të ndërhyrjes së faktorëve të huaj të cilët janë duke u përpjekur për […]

Moska po fiton terren në Ballkan
Rajoni

Moska po fiton terren në Ballkan

Ndihma e shpejtë, avionët luftarakë dhe propaganda i bindën serbët se rusët janë miqtë e tyre. “Këtu janë raketat ruse!” tregon me gisht Chortles Viacheslav Vlasenko, bashkëdrejtor i Qendrës Humanitare Ruso-Serbe në Nish, një qytet në Serbinë Qendrore. Ai lëviz brenda magazinës së tij, duke treguar të gjitha pajisjet që […]

Veseli: Ushtria e Kosovës do krijohet me vendim unanim
Rajoni

Veseli: Ushtria e Kosovës do krijohet me vendim unanim

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli deklaron se ushtria e Kosovës do të ngrihet brenda pak ditësh me vendim unanim në Kuvend. “Natyrisht që partnerët tanë kanë dëshirë dhe më e mira do të ishte konsensusi. Por, nëse ne do të kemi konsensus, do ta ndryshojmë Kushtetutën. Transformimi i FSK-së do […]