Rajoni

Zaev: Gjuha shqipe do të avancohet, Maqedonia shtet i të gjithëve
Rajoni

Zaev: Gjuha shqipe do të avancohet, Maqedonia shtet i të gjithëve

Kryetari i Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev, ka prezantuar programin qeveritar në një paraqitje të jashtëzakonshme përpara opinionit publik, ndërsa i ka bërë thirrje presidentit Gjorge Ivanov që të mos bllokojë procesin e transferimit të pushtetit, por brenda dhjetë ditëve t’ia japë mandatin. Zaev tha se programi i partisë së […]

BE-ja e shqetësuar për ndikimin rus në Ballkan
Rajoni

BE-ja e shqetësuar për ndikimin rus në Ballkan

Liderët e Bashkimit Evropian janë të shqetësuar për ndikimet nga jashtë, që po shkaktojnë përçarje në shtetet e Ballkanit Perëndimor, pas disa lëvizjeve të fundit të Rusisë dhe aleatëve të saj në Ballkan, për të bllokuar lidhjet e ngushta me Perëndimit. “Do t’i bëj të qarta shqetësimet e mija për […]

Policia gjermane: Autori i sulmit me sëpatë në Dyseldorf është nga Kosova
Rajoni

Policia gjermane: Autori i sulmit me sëpatë në Dyseldorf është nga Kosova

Policia gjermane në Dyseldorf arrestoi një 36 vjeçar pas sulmit me sëpatë në stacionin hekurudhor të qytetit. Si pasojë e sulmit u plagosën nëntë persona, nga të cilët tre prej tyre ndodhen në gjendje të rëndë shëndetësore. I dyshuari sipas njoftimit të policisë është nga Kosova dhe paraqet çrregullime mendore. […]

Gardiani i burgut komunist vihet nën akuzë për vdekjen e 102 të burgosurve
Rajoni

Gardiani i burgut komunist vihet nën akuzë për vdekjen e 102 të burgosurve

Një ish-roje në burgun e Galatit në periudhën komuniste u vu nën akuzë në Bukuresht për vdekjet e 102 të burgosurve, shumica të dënuar politikë, pasi historianët që studiojnë krimet e komunizmit mblodhën dhjetëra dëshmi. Nga Ana Maria Touma Prokurorët në Gjykatën e Lartë të Rumanisë ngritën akuza penale për […]

Aleksandar Vuçiç e akuzojnë se ka… penis të vogël
Rajoni

Aleksandar Vuçiç e akuzojnë se ka… penis të vogël

Gara për zgjedhjet presidenciale në Serbi po bëhet e egër. Për këtë arsye, mediat e këtij vendi kanë future në punë edhe fantazinë. Pjesë e fushatës elektorale është bërë pjesë edhe penisi i kryeministrit Aleksandar Vuçiç, që kërkon të zgjidhet president. “Informer” shkruan se penisi i tij është i vogël. […]

Donald Tusk: Dora ruse në Ballkan
Rajoni

Donald Tusk: Dora ruse në Ballkan

Edhe pse e ka shtyrë anëtarësimin e vendeve të reja në Bashkimin Europian pas vitit 2020, presidenti i Komisionit Europian, Juncker ka konfirmuar prespektivën europiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në mbledhjen e së enjtes të Këshillit Europian në Bruksel Juncker tha: “Ne u kemi konfirmuar më parë dhe ju […]

Samiti i BE-së: Përsëritje e premtimit për Ballkanin
Rajoni

Samiti i BE-së: Përsëritje e premtimit për Ballkanin

Krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së tradicionalisht konsultohen në samitin e marsit për ekonominë, rritjen e saj e reformat. Por këtë herë ata do të konsultohen edhe për gjendjen në Ballkan. Presidenti i Këshillit të Bashkimit Europian, Donald Tusk do të donte ta zgjaste mandatin e tij edhe me […]

Halbah: Nuk ka asgjë shqetësuese në “Platformën shqiptare”
Rajoni

Halbah: Nuk ka asgjë shqetësuese në “Platformën shqiptare”

Faktori ndërkombëtarë vijon presionin ndaj kryetarit të shtetit Gjorgje Ivanov. Përfaqësues i posaçëm i Qeverisë gjermane për Evropën Juglindore, Kristian Halbah pas takimeve kokë më kokë me partitë politike, deklaroi se Ivanov duhet të respektojë shumicën parlamentare në mënyrë që qeveria të mund të formohet sa më shpejtë. Halbah, mes […]