Teknologji

Apple apo Samsung, ja cilin duhet të zgjidhni…
Teknologji

Apple apo Samsung, ja cilin duhet të zgjidhni…

Apple apo Samsung? Kjo është dilema e kohëve moderne, sidomos për të apasionuarit pas teknologjisë. Teknologjia ka ecur me hapa gjigandë deri në ditët e sotme. Nëse më parë ishte privilegj të mbaje në duar një celular me butona, tani është privilegj të mbash smartphone të markave më të mira. […]

Telefoni që mban dy ditë bateri vjen nga kompania “Huawei”
Teknologji

Telefoni që mban dy ditë bateri vjen nga kompania “Huawei”

Telefonat e mençur të kompanisë Huawei kanë bërë bujë si pajisje me jetëgjatësi të baterisë dhe ekran të madh. I tillë është modeli “Mate 10 Pro”, me një kohëzgjatje 50 orëshe të baterisë dhe dizajn Premium. Huawei është përpjekur gjithnjë të ofrojë cilësi superiore në produktet që prodhon dhe mesa […]

Snapchat, së shpejti me një risi…
Teknologji

Snapchat, së shpejti me një risi…

Evan Spiegel, CEO i Snapchat zbuloi në një takim virtual me pyetje-përgjigje se një ndryshim i madh në dizajn do të vijë së shpejti për ta bërë aplikacionin më të thjeshtë për t’u përdorur. Seksioni më i ri do të përfshijë përbajtje të aksesueshme për publikun, “Our Stories”, postimet e […]

Ja cila është kostoja reale e ‘Iphone X’ sipas ekspertëve…
Teknologji

Ja cila është kostoja reale e ‘Iphone X’ sipas ekspertëve…

“I-phone X” është celulari më i fundit prodhuar nga kompania “Apple”. Megjithatë duket se nuk kushton aq sa e shet kompania. “Tech Insights” ka kryer një analizë sipas së cilës ka dalë në përfundimin se, modeli i ri i “Apple” ka një kosto prodhimi prej 357.5 dollarë dhe me çmimin […]

Kurrë mos komentoni ‘Amin’ në Facebook, kjo është arsyeja…
Teknologji

Kurrë mos komentoni ‘Amin’ në Facebook, kjo është arsyeja…

Çfarë ka të keqe të komentosh “Amin”? Asgjë, mund të thoni ju, por ka pasoja nëse komentoni kështu në Facebook. Nëse jeni përdorues i rregullt i Facebook dhe vazhdimisht ndjeni dhembshuri për gjërat e ndryshme që i shini në rrjetin social, sigurisht se keni komentuar ose parë komente të shumta […]

Bilanci i Facebook, 79% më shumë fitime
Teknologji

Bilanci i Facebook, 79% më shumë fitime

Facebook ka raportuar një rritje prej 79 për qindësh të fitimeve ndërsa ka bërë hapa përpara me reklamat video në një katër mujor që u dominua nga raportet se Rusia mund të ketë përdorur rrjetin social për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të 2016 në SHBA.   Të ardhurat nga […]

Teknologji

Historia e ‘bishës’ brenda fotos së shtatorit 1943 në Tiranë…

Është një mjet ‘mit’ dhe mjaftë i domosdoshëm për forcat e armatosura të të gjitha ushtrive në botë. Transportjeri i blinduar i koracuar dhe me zinxhirë, është një prej mjeteve që është përdorur dhe përdoret gjerësisht në të gjitha ushtritë e botës që nga dita kur është shpikur. “Mapo.al” ju […]