Teknologji

Teknologji

Tashmë mund të paguani edhe nga messanger

Gjatë ditës së sotme kompania më e madhe e cila siguron pagesat online Paypal lajmëroi se bashkëpunimi i kësaj kompanie me Facebook kishte kaluar në një nivel tjetër. Kompania tashmë u siguron të gjithë individëve të cilët përdorin Facebook që shumë pagesa të tyre t’i bëjnë nëpërmjet aplikacionit Messanger të […]

Teknologji

Samsung ende nuk ka zbuluar shkakun e shpërthimit të Note 7

Gjioganti Korena pas shpalljes së rimbledhjes së të gjitha pajisjeve të Note 7 njoftojë se sapo të ishte zbuluar shkaku i vërtetë që ky telefon shpërthente në flakë do të kryente një deklaratë për shtyp për të zbuluar arsyen. Tashmë ka kaluar pothuajse një muaj dhe kompania nuk ka lëshuar […]

A keni ditur këtë sekret në iPhone?
Teknologji

A keni ditur këtë sekret në iPhone?

Me iPhone 7 i cili është diku 6.7cm i gjerë, mund të jetë e vështirë për përdoruesit me duar të vogla që të shkruajnë vetëm me një dorë. Por duket se Apple ka një tastierë për një dorë të fshehur në një kod, i cili ka qenë aty prej të […]

Teknologji

Samsung sjell një program të ri për zëvendësimin e Note 7

Duke parë rënien e numrit të klientëve në tregun Amerikan, Samsung ka sjellë një program të ri zëvendësimi për telefonin problematik Galaxy Note 7 duke u munduar që të mos humb klientët e tij. Për të gjithë ju që e zëvendësuat Note 7 në pikat e licencuara të gjigantit Korean […]

Teknologji

Hammer vjen me një makinë të re

Edhe pse disa vite më parë kompania e GM fillojë një fushatë për rritjen e shitjeve të makinave Hammer, ajo fushatë dështoi për arsyen se njerëzit nuk ishin gati të blinin një makinë të madhe dhe me një konsum shumë mbi normalen. Tashmë  duket sikur tregu ka ndryshuar dhe njerëzit […]

Teknologji

Microsoft është përpjekur të blejë Facebook

Ish CEO i Microsoftit,  Steve Ballmer ka deklaruar në një intervistë për CNBC së kompania që ai drejtonte në 2014 është përpjekur të blinte rrjetin më të madh social në planet për një shifër prej 24 miliard dollarë. Ndërkohë, kjo gjë është dokumentuar edhe në librin e David Kirkpatrick të […]

Pentagoni: Ja si do të jetë bota pas 30 vjetësh
Teknologji

Pentagoni: Ja si do të jetë bota pas 30 vjetësh

Të parashikosh të ardhmen, e aq më tepër sesi do të jetë bota tre dekada më vonë, në një periudhë paqartësish dhe pasigurish si këto të viteve të fundit, është një sfidë më vete. Por ka nga ata që e bëjnë dhe që mund të quhen edhe ekspertë për këtë. […]

Shpiket pajisja që kontrollon ëndrrat
Teknologji

Shpiket pajisja që kontrollon ëndrrat

Ëndrrat dhe gjumi luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin tonë. Ndërkohë që gjumi rigjeneron trupin, ëndrrat rigjenerojnë mendjen. Pajisja e veçantë “iBand” është një shirit që të ndihmon për një gjumë të rehatshëm dhe ëndrra të këndshme. Kjo pajisje arrin të kontrollojë valët e trurit tuaj me një saktësi […]