Teknologji

Facebook i ri, vetëm për fëmijët
Teknologji

Facebook i ri, vetëm për fëmijët

Facebook ka tashmë një aplikacion të Messenger për fëmijët deri në moshën 13 vjeç, pasi prindërit dëshirojnë që fëmijët e tyre të kenë një hapësirë të sigurt në internet për të biseduar. Facebook Messenger për fëmijët, i cili fillimisht do të jetë i aplikueshëm vetëm në SHBA, është dizenjuar me […]

Facebook, 10 mld dollarë për 3 muaj
Teknologji

Facebook, 10 mld dollarë për 3 muaj

Algoritmi i ri për reklamimin në Facebook duket se ka dhënë rezultatet e para. Kompania publikoi të dhënat për 3-mujorin e tretë të këtij viti dhe shifrat e përfituara janë marramendëse. Sipas këtyre të dhënave, vetëm nga marketingu, Facebook ka siguruar rreth 10 miliardë dollarë përfitime në korrik, gusht dhe […]

Aplikacioni i ri që tregon vendodhjen e saktë
Teknologji

Aplikacioni i ri që tregon vendodhjen e saktë

Kompania Tech Blippar ka sjell në treg aplikacionin e ri “AR City” që ka dyfishin saktësinë e GBP-s. Sipas eksperimenteve aplikacioni i vendndodhjes ka qenë i saktë në 97.5% të rasteve. E përveç kësaj mënyra se si funksionon “AR city” e bënë dhe më të saktë gjetjen e vendndodhjes. Mjafton […]

Veprimet më argëtuese që mund të bëni me Facebook Messenger
Teknologji

Veprimet më argëtuese që mund të bëni me Facebook Messenger

1.3 miliard njerëz përdorin Facebook Messenger çdo muaj, por a janë duke përfituar maksimumin prej tij? Qëkur Messenger u bë aplikacion më vete, Facebook i ka shtuar funksionalitetin në heshtje që ta bërë më të dalluar. Aplikacioni ka shumë funksione të fshehta, duke filluar nga GIF-et dhe deri te personalizimi […]

Apple apo Samsung, ja cilin duhet të zgjidhni…
Teknologji

Apple apo Samsung, ja cilin duhet të zgjidhni…

Apple apo Samsung? Kjo është dilema e kohëve moderne, sidomos për të apasionuarit pas teknologjisë. Teknologjia ka ecur me hapa gjigandë deri në ditët e sotme. Nëse më parë ishte privilegj të mbaje në duar një celular me butona, tani është privilegj të mbash smartphone të markave më të mira. […]

Telefoni që mban dy ditë bateri vjen nga kompania “Huawei”
Teknologji

Telefoni që mban dy ditë bateri vjen nga kompania “Huawei”

Telefonat e mençur të kompanisë Huawei kanë bërë bujë si pajisje me jetëgjatësi të baterisë dhe ekran të madh. I tillë është modeli “Mate 10 Pro”, me një kohëzgjatje 50 orëshe të baterisë dhe dizajn Premium. Huawei është përpjekur gjithnjë të ofrojë cilësi superiore në produktet që prodhon dhe mesa […]

Snapchat, së shpejti me një risi…
Teknologji

Snapchat, së shpejti me një risi…

Evan Spiegel, CEO i Snapchat zbuloi në një takim virtual me pyetje-përgjigje se një ndryshim i madh në dizajn do të vijë së shpejti për ta bërë aplikacionin më të thjeshtë për t’u përdorur. Seksioni më i ri do të përfshijë përbajtje të aksesueshme për publikun, “Our Stories”, postimet e […]

Ja cila është kostoja reale e ‘Iphone X’ sipas ekspertëve…
Teknologji

Ja cila është kostoja reale e ‘Iphone X’ sipas ekspertëve…

“I-phone X” është celulari më i fundit prodhuar nga kompania “Apple”. Megjithatë duket se nuk kushton aq sa e shet kompania. “Tech Insights” ka kryer një analizë sipas së cilës ka dalë në përfundimin se, modeli i ri i “Apple” ka një kosto prodhimi prej 357.5 dollarë dhe me çmimin […]

Kurrë mos komentoni ‘Amin’ në Facebook, kjo është arsyeja…
Teknologji

Kurrë mos komentoni ‘Amin’ në Facebook, kjo është arsyeja…

Çfarë ka të keqe të komentosh “Amin”? Asgjë, mund të thoni ju, por ka pasoja nëse komentoni kështu në Facebook. Nëse jeni përdorues i rregullt i Facebook dhe vazhdimisht ndjeni dhembshuri për gjërat e ndryshme që i shini në rrjetin social, sigurisht se keni komentuar ose parë komente të shumta […]